Avusturya Federal hükümetinin, Çarşamba günü yapılan bakanlar kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada  1 Kasım tarihinden itibaren işyerlerinde 3G ispatı yani aşılanmış, test edilmiş veya iyileşmiş belgesinin ibraz edilmesinin gerektiği belirtildi.

Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein ve   Çalışma Bakanı Martin Kocher bakanlar kurulu sonrasında yeni alınan kararlarıaçıkladılar.  Yapılan açıklamada 3G kuralını ihlal edenlere 500 ila 3600€ arası idari para cezaları kesileceği vurgulandı.

 

İş yerlerinde başka kişilerle fiziksel temas kaçınılmaz ise Covid 19 tedbir yönetmeliği uyarınca gelecekte bir aşılama, iyileşmiş olma veya test ispatı gerekmektedir diye bilgi verildi.

 

  • Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein en önemli noktanın günlük çalışma hayatınızda başka insanlar ile temasınız olup olmadığı ile ilgilidır diyerek, bu duruma 3G kuralı geçerli olacağını söyledi.

 

Genel maske düzenlemesi eş zamanlı olarak biraz basitleştiriliyor. Çalışanlar 3G ispatını ibraz ederlerse o zaman maske takmak zorunda olmayacaklar. İstisna olarak ise bakım evleri olduğu belirtildi. Buralarda Her ikisinin de zorunluğu olduğunun altı çizildi.  Böylece örneğin 3G ispatı olan siüpermarket çalışanları maske takmak zorunda olmayacak.

 

 

Çalışma Bakanı Kocher ise 1 ila 14 Kasım tarihlerinin geçiş süreci oldugunu ifade ederek, ” Bu süre içinde işyerinde kamuya açık olsun veya olmasın, 3G ispatı olmayan kişi kesintisiz FFP2 maskesi takmak zorundadır. Kocher ayrıca çalışanlara iş yasası uyarınca 500 -3600 euro arası bir idari para cezası verilebileceğini en kötü durumda ise işsözleşmesinin feshedilebileceğini söyledi.

İşverenler tarafından “rasgele kontroller” yapılacak. Çalışanlar da her zaman 3G ispatını yanında bulundurmak zorunda.

 

“Daha geniş koruma ağını geliştiriyoruz”

 

 

Sağlık Bakanı Mückstein, Avusturya’yı koruyacak daha geniş koruma ağından bahsetti. Aşı yapılabilir toplumun %70’i Çarşamba günü itibari ile aşılanmış olacağını ifade ederek, bu önemli bir kademe ancak “ihtiyacımız olan bu değil” dedi.

HABER: ADİL ELMAS

Önceki İçerikŞEHİT BÜYÜKELÇİ DANİŞ TUNALIGİL ANILDI
Sonraki İçerikRahma Austria Türkiye’deki Muhtaç Öğrenciler İçin Okul Çantası Dağıtımı Gerçekleştirdi