Yıllar önce Avrupa’ya giden gurbetçilerin halen çilesi ve sorunlarına çözüm bulunamadığı oluyor. Türk ailenin elinden alınan çocuk bir süre sonra hastanede vefat etti. Ailenin sağlık sorunu olmadığını söylüyor. Akrabaları, Savaşa koruyucu aile olmak için ısrar etti, fakat  Gençlik Dairesi, bir buçuk yaşındaki Savaş’ı aileden koparıp Alman aileye vererek adeta ölüme gönderdi.

Almanya’da Gençlik Dairesi (Jugendamt) skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Bu skandallara bir yenisi daha eklendi. Kassel’de 1,5 yaşındaki Savaş sudan bahanelerle genç çiftin elinden alındı. Devreye dede, anneanne ve teyze girip minik Savaş’a bakmak istedi. Bu talep defalarca Jugendamt’a iletildi, ancak cevap alınamadı. Daire, Savaş’ı beş ay önce bir Alman aileye verdi.

DEDESİ İSYAN ETTİ
Gelişim sorunu olduğu söylenen minik Savaş, bir ay önce doktor kontrolünden geçti. Sağlık problemi olmadığı ifade edilen Savaş’ın geçtiğimiz günlerde koruyucu Alman ailenin yanında öldüğü haberi geldi. Dede Yasin Taşkın, duruma isyan ederken, “Kızım 18 yaşında doğum yaptı. Gençlik Dairesi devreye girip çocuğu aldı ve bir süre sonra kızımdan kopardı” dedi.

BİR DE TEHDİT ETMİŞLER
Torununun bir süre sonra 150 kilometre uzaktaki koruyucu aileye verildiğini anlatan dede Taşkın, “Çocuğu alacaklarını söylemişler. Vermemesi halinde polis zoruyla alacaklarını ifade etmişler. Savaş’ın sağlık sorunu yoktu. Hastaneye kaldırmışlar ve antibiyotik vermişler. Bir saat sonra koruyucu kadın ile uyuduğu ve bir daha uyanmadığı söyleniyor” dedi.

‘YILLARDIR BUNU ANLATAMADIK’
UMUT Yıldızı Derneği Başkanı Kamil Altay, yıllardır Türk ailelerinden koparılan çocukların yakın akrabalarına verilmesi için çabaladıklarını, ancak Jugendamt’ın bu konuda direndiğini söyledi. Altay, “Koruma altına alınan çocuklar konsolosluğa bildirilmeli. Ancak Savaş’ı bildirmemişler” dedi.

 

Önceki İçerikMacaristan’da Türk Macar Dostluk Parkı
Sonraki İçerikSETPA GRUP VE SEPAŞ SÜPER MARKETLERİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI PAŞA TOKMAK BİR TEŞEKKÜR MESAJI YAYINLADI