Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, Almanca dil öğreniminin yanı sıra çalışma hayatına giriş yapılması gerektiğini söyledi. Baskent Viyana’da 2. Avusturya Entegrasyon konferansı gerçekleştirildi.

Konferansın gündem maddesini iltica edenlerin iş piyasasına entegrasyonu oldu. Entegrasyon Bakanı Susanne Raab yaptığı konuşmada, ekonomide işçi gücüne olan ihtiyacın bu kadar yüksek olduğu dönemlerde entegrasyon süreçleri, Avusturya’da yasal olarak, daimi olarak kalma hakkına sahip olan kişilerin doğrudan çalışma hayatına geçiş yapabilecekleri şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.


Raab ayrıca :”İnsanlar, iş piyasasındaki çok sayıdaki fırsatı değerlendirmeli ve buna paralel Almanca bilgisini iyileştirmeli, çünkü Almanca Avusturya’da başarılı bir hayat için önemli. Almanca kursu tam gün çalışılan bir iş değil ve dil öğrenimi Almanca kursunun yanı sıra iş yerinde de pratik yaparak geliştirilmesi sağlanabilir.”dedi.


İltica edenlerin iş piyasasına girişleri çok yavaş


250.000 iş imkanı çerçevesinde Raab, 2015/2016 yılından bu yana Avusturya’da olan ilticacıların iş piyasasına girişlerinin çok yavaş olduğunu belirtti. Örneğin Afganistan, Suriye, Irak ve Somali’den gelen kadınların işsizlik oranı en yüksek oranlarından birine sahiptir.
Dün yapılan 2.Avusturya Entegrasyon konferansında ise konuyla ilgili çıkış noktaları arandı. Konferansa uygulayıcıdan araştırmacıya kadar 100 uluslararası misafir olarak katılım gösterirken, konuyla ilgili farklı panellerde fikir alışverişi gerçekleşti. Konferansın açılış konuşmasını yapan Raab’tan sonra, konuyla ilgili Türk asıllı IKEA Avusturya Genel Müdürü Alpaslan Deliloğlu’da “Labour Market Integration – A Company Perspective” (İşgücü Piyasası Entegrasyonu – Bir Şirket Perspektifi) çerçevesinde bir konuşma yaptı.

Önceki İçerikGeleneksel Noel ağacı Rathausplatz’daki yerini aldı
Sonraki İçerikRahma Austria Lübnan’daki Mülteci Çocuklara Eğitim Yardımı Gerçekleştirdi