Başta Kamu ihalelerinde kullanılabilen ve de Banka kredileri içinde teminat mektubu olabilen Kefalet Sigortası ile Kefalet Senedi nasıl alınır, Kanunu dayanağı nedir ve nasıl müracaat edilir konularını açıkça bu yazıda bulabilirsiniz.

Sizler için Banka teminat mektupları gibi işlem gören kefalet senetlerini, Quick Sigorta Yönetim Kurulu Danışmanı Adnan Kışla anlattı.

Kışla; “4734 sayılı kamu ihale kanununda ki değişiklik ile firmaların ihalelere katılırken teminat mektubu kapsamında teminat senedi sunmalarına imkân tanınmıştır.

Böylece Firmalar banka teminat mektubu yerine kefalet sigortası kapsamında düzenlenen Kefalet senetlerini sunabilecekler.

Kefalet sigortası genel şartları; Hazine müsteşarlığı tarafından şubat 2014 tarihinde yayınlamış ve ekim 2014 de yayınlanan sigorta branşları ilişkin tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ ile yürürlüğe girmiştir.

KEFALET SENEDİ TÜRLERİ NELERDİR?

Kefalet Senetleri aracılığı ile sağlanan Teminat türlerinin şöyledir:

İhaleye katılım,

Performans,

Avans ödeme,

Ödeme teminatı,

Bakım onarım,

Emniyeti süistimal,

Gümrük ve mahkeme,

Sözleşme teminatı,

Kamu ihaleleri ve Kamu alacakları teminatından oluşmaktadır.

Artık; Reel sektör bir kamu ihalelerinde teminat verirken, opsiyonlar sadece Banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacaktır.

Banka teminat mektubuna dilerse Kefalet sigortası yaptırabileceklerdir. Bu özellikle Bankadaki kredi limitlerini başka alanlara kullanmak isteyen büyük kolaylık sağlayacaktır.

KEFALET SENEDİ NASIL ALINIR

Kefalet sigortasının Banka teminatı mektubu yerine geçmektedir. İhaleye katılmak isteyen şirketler; Kefalet sigortası yaptırıp taahhüdünü sigortası yaptırabileceklerdir. Kefalet sigortası yaptıracak şirketler

Başta hesap özetlerini, bilanço olmak üzere sigorta şirketinin talep edeceği tüm evrakları vermeleri gerekmektedir. Sigortacı gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kefil olacak, poliçe düzenleyebilecektir.

Şirketin mali durumu yeterli olmaması durumda sigortacı kefil olmayacak ve kefalet senedi düzenlenmeyecektir.” Dedi.

 

 

Teminat senedi almak isteyen şirket, Quick Sigorta Yetkili Acentesine ve/veya kefalet@quicksigorta.com adresine başvuracak.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikBu tarihi not ediniz; Şubat ayında Badem çiçekleri açtığında Datça’ya davetlisiniz
Sonraki İçerikViyana Usulü Şinitzel