Bu yıl 5’incisi 8-10 Ekim 2021 tarihinde düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.  “Coğrafya Lezzettir” temasıyla bu yıl ziyaretçilerini ağırlayan Adana Lezzet Festivali, gastronomi turizmine yeni boyut kazandırdı. Birbirinden değerli şefler ve konuşmacıları ağırlayan festival, Adana’nın eşsiz kültürün tanıtımın yanı sıra gelecek nesiller için de ilham kaynağı oldu.

“COĞRAFYA LEZZETTİR!”

ADANA’DA LEZZET YOLCULUĞU

-“TREN İLE POZANTI’YA LEZZET YOLCULUĞU”

  1. Uluslararası Adana Lezzet Festivalinin startı Adana’nın Pozantı ilçesine bağlı Belemedik bölgesinden verildi. Pozantı Belediyesinin ev sahipliğinde tamamı organik ve Pozantı’ya özgü yiyeceklerin yer aldığı köy kahvaltısına youtuber, vlogger ve birbirinden ünlü gurme ve aşçılar ilgi gösterdi.

Pozantı Kaymakamı Hüseyin Aydın ve Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay Türkiye’nin dört bir tarafından gelen konuklarını Tren yolculuğunun ardından Belemedik tabiat parkında karşıladı.

-“TOROS ESİNTİLERİ DEFİLESİ BEĞENİ TOPLADI”

Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi ile çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali yoğun bir katılımla gerçekleşti. Festivalin ilk gününde Adana Müzesi bahçesinde gerçekleşen Gala yemeğine; Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı, Abdullah Doğru, Ahmet Zenbilci, Şükrü Erdinç, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eski Bakan Fatma Güldemet Sarı, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yerel ve ulusal medya temsilcileri ile ünlü şefler katıldı.

Gala gecesinde önce Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırlamış olduğu “Toros Esintileri” temalı defile gösterisi sunuldu. Daha sonra sırasıyla Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Vali Süleyman Elban bir konuşma gerçekleştirdi.

Vali Elban konuşmasında, “Bu yıl Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde tema olarak “Coğrafya Lezzettir!” dedik. Çünkü Adana mutfağına bugünkü hâlini, bugünkü lezzetini veren coğrafi durumudur.

“Adana 450’nin üzerinde endemik bitkiye sahip bir il. Yani 3200 rakımdan deniz seviyesine kadar birçok endemik bitki türünün yetiştiği özel bir coğrafya. Aynı zamanda çok münbit bir coğrafya. Bunun yanında insanları kucaklayan, insanıyla, iklimiyle sıcak bir coğrafya. Dolayısıyla böyle cazip bir coğrafya başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere ülkemizin her bölgesinden birçok insanı buraya çekmiş, yetmemiş Ortadoğu’dan Kafkaslar’dan, Kırım’dan, Balkanlardan insanları buraya çekmiştir. Dolayısıyla bu münbit ve bitki çeşitliliği olan bu coğrafyada bu gelen zengin kültürlerle birlikte olağanüstü bir kültür, olağanüstü bir mutfak ortaya çıkmıştır. Bu da üç gün boyunca misafirlerimizin doya doya yaşayacağı, ondan sonra da her gün gelmek için can atacakları bir mutfak olarak ortaya çıkmıştır. İklimi sıcak, insanı sıcak bu şehirde bu yıl 5. sini düzenlediğimiz Lezzet Festivali’mizi geçen yıl maalesef dijital ortamda yapmıştık ve sadece gözlere hitap edebilmiştik. Bu yıl ilk üç yılda olduğu gibi inşallah yüz binlerce ziyaretçimizle birlikte insanımızın midesine, damaklarına hitap etmeyi de planlıyoruz. Temennim odur ki bu üç gün boyunca gelen bütün misafirlerimiz huzur içerisinde festivalimizi kutlarlar ve ayrılırken de damaklarında Adana’nın güzel lezzetlerinin tadı kalır ve tekrar gelmenin heyecanıyla giderler diye beklenti içerisindeyiz. Festivalimizin gerçekleşmesinde emeği geçen belediyelerimiz ve odalarımız başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza, basınımıza ve şehrimizdeki gastronomi dünyasına hizmet eden tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Vali Elban’ın konuşmasının ardından, gala yemeğine katılan konuklar, zeytinyağlılardan, tatlılara, et yemeklerinden içeceklere kadar birçok yöresel lezzetin yer aldığı stantları gezdi ve yiyeceklerden tatma imkanı buldu.

Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği Derviş Göçmen ve Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Adana Şube Başkanı Bilal Serttaş festivalde yoğun mesai harcayarak, gelen konuklara en iyi şekilde ev sahipliği yaptılar.

YUNAN ŞEFLER LEZZETLERE HAYRAN KALDI

Yunanistan Aşçılar Federasyonu üyelerinden oluşan heyet, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği’nin misafiri olarak festivale katıldılar. Dernek Başkanı Derviş Göçmen ile yakın dostluklar kuran federasyon üyeleri Adana’nın lezzetlerine hayran kaldılar. Adana kebabından künefeye kadar birçok lezzetin hazırlanmasına eşlik eden heyet, kendi ülkelerinin lezzetlerini de sundular.

HABER: ADİL ELMAS – YUNUS OZAN SÖYLER

Önceki İçerikRahma Austria Türkiye’deki Muhtaç Öğrenciler İçin Okul Çantası Dağıtımı Gerçekleştirdi
Sonraki İçerikÇEKYA’DAN AHMET YÜCE’YE “DİPLOMASİYE ÜSTÜN KATKI MADALYASI”