Yasa tasarısı, 14 yaşından itibaren genel aşı zorunluluğunu öngörüyor

Yaklaşık 3 hafta önce, federal hükümet ve valiler genel bir aşı zorunluluğu getirme kararını açıkladılar. O zamandan beri birçok insan konu hakkında düşünüyor ve endişeleniyor. Bugün Sağlık Bakanı’nın öncülüğünde hazırlanan, ancak bir sağlık politikası önleminden çok daha fazlası olduğu için geniş bir ortak zemine sahip olan taslağı sizlere sunmak istiyoruz. Bu nedenle partilerin sınırları ötesine geçerek, hepimizin aynı fikir zemininde yer aldığımızın net olarak anlaşılması önemlidir.Ortak ittifak, parti başkanları BeateMeinl-Reisinger ve Pamela Rendi-Wagner’ın da uzmanlarla birlikte bu sürece dahil olmalarına dayanıyor. Bunun için size teşekkür etmek istiyorum, “dedi Anayasa Bakanı KarolineEdtstadler, Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein ve NEOS başkanı BeateMeinl-Reisinger ile zorunlu aşılama konulu ortak basın toplantısında. Her iki muhalefet partisi de planlanan zorunlu aşılamayı destekliyor.

Yasa tasarısı 4 parti ve uzmanlar tarafından destekleniyor

Böylece yasa tasarısı 4 parti tarafından destekleniyor ve tabiî ki doğal bir durum değil. Anayasa bakanının belirttiği gibi, son haftalarda gençlik ve yaşlıların temsilcileri, dini topluluklar, sağlık meslek temsilcileri, bilim, sosyologlar ve ekonomistler ile sayısız görüşmeler yapıldı. “Tüm bu görüşmelerin neticesinde oybirliği ile sonuç hep aynı oldu. Bu pandemiden kurtulmak için Avusturya’da genel bir aşı şartına ihtiyacımız var.” Bu nedenle, bu zorunlu aşılamanın nasıl oluşturulduğu ve yapılandırıldığı önemlidir.”

Yasa cezalardan sakınmak için olanak sağlıyor – Aş zorunluluğuna izin verilebilir

Edtstadler, “Amacımız her zaman, konunun önemini vurgulamak için açık istisnalar ve cezalar ile dengeli bir taslak oluşturmak olmuştur” dedi. Ayrıca, alınabilecek bir cezanın uygulanmasını engellemek için, yasal jargonda “pişmanlık duymak” olarak adlandırılan hareketle, aşı olarak kurtulmak mümkün olacaktır. İşlem federal eyaletler tarafından dolaylı olarak federal yönetimde yürütülecektir. Anayasa bakanı, yasanın nihai olarak uygulanabilir ve icra edilebilir olmasını “gerekli” olarak nitelendirdi.Avrupa açısından da, belirli koşullar yerine getirildiğinde zorunlu aşılamaya izin verilebileceği nettir. Avrupa Adalet Divanı daimi içtihatlarında bunu çok net bir şekilde ifade ediyor. Anayasa bakanı KarolineEdtstadler sözlerini şu şekilde vurguladı: Hedef net olmalı: yani toplumsal sağlığını koruyarak pandemiden çıkmak. Çare etkili olmalı, yani gerçekten işe yarayan bir aşı “ve geçen süre içerisinde bunu artık biliyoruz”. Buna ek olarak, yasa orantılı olmalıdır, bu da pandemiyi fiilen sona erdirmenin başka bir yolu olmadığı anlamına gelir. Anayasa Bakanı Edtstadler, “Bütün bunları kontrol ettik, her şey mevcut ve anayasa uzmanları tarafından da doğrulandı” dedi.

“Ama bir kez daha çok net söylüyorum: Bu aşı zorunluluğunu sadece yasal olarak belirtmek ve yasal olarak neyin mümkün olduğu ve geçerli olduğunla sınırlandırmak yeterli değildir. Amaç, aslında hepimizin başta istemediği bu son çareyi Avusturya’da neden uygulamak zorunda hissettiğimizi göstermek. Ancak kısıtlamadan kısıtlamaya geçmemek için aşı olma oranını yukarıya doğru çekmemiz bir zorunluluk ve gerekliliktir” dedi.

Özgürlüğü yeniden kazanmak için ortak dayanışma

1 milyondan fazla Avusturyalı hala aşılanmadı. Bu çok fazla. “Bu nedenle şunu söylemek istiyorum: Bu büyük ortak zorluğun üstesinden gelebilmemiz için artık bu ülkedeki herkesin dayanışmasına ihtiyacımız var. Ve çok net söylüyorum: Aşı olmayanları cezalandırmak istemiyoruz. Onları bu aşıya ikna etmek istiyoruz ve herkesle dayanışma içinde olmalarını istiyoruz ki özgürlüğümüzü yeniden kazanabilelim. Ama bu özgürlüğü yaşayabilmek için aşıdan başka bir yol görmüyoruz.” Virüse karşı çaresiz ve güçsüz olmayı kimse istemez.

Anayasa bakanı ölü aşı konusuyla ilgili şunları söyledi: “Birçoğunuzun sözde ölü aşıyı beklediğini biliyorum. Yakın gelecekte, zorunlu aşı yürürlüğe girmeden önce onaylanacağını umuyoruz.

Ortak düşman virüstür

KarolineEdtstadler bir kez daha aşılanmış olanların uzmanlardan daha fazla bilgi almaya ve tartışmaya davet etti.”Ayrıca kolayca aşı olmuş olan aşılı kişilerin, aşı olması o kadar kolay olamayanlara yaklaşmalarını rica ediyorum. Farklı düşünenlere yaklaşın, onları ikna etmeye çalışın. Onları da anlamaya çalışın, birlikte korkularını ve endişelerini ortadan kaldıralım.”

Son olarak, anayasa bakanı şunları vurguladı: “Bizim yalnızca bir Avusturya”mız var. Biz tek bir toplumuz ve hepimiz özgürlüklerimizi tekrar yaşamak istiyoruz. Tek bir düşman var: Bu ortak düşman, virüs. Gelin birlikte hareket edelim ve özgürlüklerimizi yeniden yaşayalım.”

Önceki İçerikAVUSTURYA’DAN AŞI KARŞITLARINI ZORA DÜŞÜRECEK YASA HAZIRLIĞI
Sonraki İçerikAÇILIŞ BAHANE DOSTLUKLAR ŞAHANE