Şubat ayından itibaren araç pickerlerları için değişiklikler geliyor. ÖAMTC’nin Pazartesi günü yaptığı bilgilendirmeye göre, §57a raporu yeni bir düzene sahip olacak ve ayrıca raporun üzerinde yer alacak bir QR koduna sahip olacak. Bu QR kodu, raporun elektronik versiyonunu merkezi veri tabanından ücretsiz olarak indirmek için kullanılabilecek. Yeni düzenleme 2 Şubat’tan itibaren geçerli olacaktır.

ÖAMTC’ye göre bu değişiklikler tüketiciler için avantaj sağlayan yenilikler getiriyor: “§57a raporundaki QR kodu, özellikle ikinci el araç alırken güvenlik sağlıyor. Böylece raporun gerçekliği kolayca kontrol edilebilecek, diyor ÖAMTC-TeknikerlAndrejProsenc.

E-call sistemi de son zamanlarda kontrol ediliyor

Aynı zamanda, yeni bir kontrol pozisyonu getiriliyor. 2018 yılından itibaren tüm araçlar için zorunlu hale getirilen eCall-sistemi, §57a raporu çerçevesinde kontrol edilmesi gerekiyor. eCall AB genelinde araç içinde bulunan bir acil çağrı sistemidir. Araç içindeki otomatik “acil çağrı birimi” sayesinde, kaza anı ve ambulansın kaza yerine ulaşması arasındaki süre belirgin oranda azaltılması amaçlanıyor.

Tüketim verileri Avrupa Çevre Ajansına iletilecek

İlkbaharda ikinci bir değişiklik yürürlüğe girecek: 20 Mayıs 2023’ten itibaren, 1 Ocak 2021’den itibaren ilk kez tescil edilen araçların kilometre ve tüketim verileri, §57a değerlendirmesinin bir parçası olarak kaydedilecektir. Araç kimlik numarası da dahil olmak üzere bu veriler, Ulaştırma Bakanlığı’nın merkezi veri tabanına gönderilecek ve oradan Avrupa Çevre Ajansı’na iletilecek. Birinci hedef: Araç tescili sırasında ölçülen tüketim değerlerine uyulup uyulmadığının tespit edilmesi.

ÖAMTC, münferit araç modellerinin temsili olan ortalama tüketiminin şeffaf ve karşılaştırılabilir projesini desteklerken, bireysel tüketimin, araç kimlik numarası gibi izlenebilir araç verilerine atanmasına kesinlikle karşıdır.

Önceki İçerikVİYANA SCOOTER KARMAŞASINA BİR SON VERİYOR
Sonraki İçerikKÜÇÜK İŞLETMELER İÇİN YENİ ENERJİ TASARRUF DESTEKLERİ