Ülkemizde 39.000 Trafik canavarı aramızda her gün araç kullanıyor. Oluşan kazaların %20’lik kesimin %3 kısmını bu sürücüler yapmakta. Bu sürücülerin eğitilmesi için hükümet hareket geçmiş olup gerekli eğitim ve diğer gerekli tetbirler alınmaya çalışılmaktadır.

Sigorta Tatbikatçıları Derneği (STD) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansına konuşmacı olarak katılan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu; “Ülkemizde 3 yılda 3 kez kaza yapan 39 bin sürücünün olduğunu ve bu kişileri Trafik Canavarı olarak adlandırdıklarını” açıkladı.

Avrupa birliğine göre kaza iki kat daha kaza oranına sahipken yine kazaların ülkemizde şiddetli olmasından dolayı ölümlerinde iki kat fazla olduğu açıklandı.

Eroğlu; “Türkiye Sigorta Birliği olarak trafik kazalarının azaltılması ile ilgili olarak özel ilgileniyoruz. Hem işimiz hem de bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Bir çalışma yaptık ve bir sonuç çıkardık. Bu sonuca Trafik ehliyetinden yola çıkarak vardık. 39 bin tane sürücü son üç yılda minimum 3 defa kaza yapmış. 3 yılda. Ama bazen bir yılda 6 defa yapmıştır, ama ortalamaya vurduğunuza 3 yılda 3 kazaya tekâmül etmektedir.

Biz bunları TRAFİK CANAVARI olarak adlandırıyoruz.

Bu işi, kaza yapmayı alışkanlık haline getirmiş. Bunlarla ilgili Emniyet genel Müdürlüğümüzle paylaştık. Bu verileri verdik. Onları özel eğitime tutulmaya başlandı. Belki psikolojik rehabilitasyon da düşünebilir. İlk etapta bir temel eğitim hatta ilk lansman toplantısında, buradan çok teşekkür etmek lazım. Sayın içişleri bakanımız Süleyman Soylu ilk lansman toplantısına geldi kendisi çok destek verdi ve katkı sağladı.

Her yıl 3 defa 39 bin kişi. Normalde de çok kaza yapan sürücü sayısı az. Çok az sayıda sürücü yanlış olmasın tüm hasarın %20’sini sadece %3 lük bir kesim oluşturuyor. Şunu söyleyebilirim.

Az sayıda sürücü hasarın çok önemli bir bölümünü yapıyor.

Hasar konusunda biz ülke olarak, Trafik kazaları konusunda sicilimiz iyi değil. Şunu söylemek lazım çok olumlu gelişmeler var. Duble yollar, terfikteki gelişmeler, hükümetin bu konuya eğilmesi. Reel olarak biraz azalış var, ama biz yinede şu anda frekans olarak Avrupa birliğinde her 100 sürücüden 6’sı kaza yaparken, ülkemizde her 100 sürücüden 9’u kaza yapıyor. Frekansta yarı yarıya kadar bir fazlalık var.

Bizdeki kazalar şiddetli oluyor. Yine Avrupa birliğinde her 100 bin kazada 4 kişi ölürken ülkemizde 9 kişi ölüyor. Hem frekansta hem de şiddette Avrupa birliğine göre iki kat fazlayız. “ dedi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, Sigorta Tatbikatçıları Derneği (STD) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası İstanbul Sigortacılık Konferansına konuşmasını yaparken
Önceki İçerikQUİCK SİGORTADAN EKONOMİYE CAN SUYU
Sonraki İçerikÇalışanlarının Kurtardığı Her Kedi İçin Para Ödeyen Şirket var biliyor muydunuz?