ASFINAG otoyol işletmecisi, otoyollar ve otobanlardaki elektrikli araçlar için şarj alt yapısının genişletilmesine yönelik alt yapının büyük bir ivme kazandığını müjdeledi. İklim koruma bakanlığının görevlendirmesiyle 2030 yılına kadar en az her 25 kilometre başına bir şarj istasyonu konumlandırılacak.

ASFINAG 2016 yılından bu yana şarj alt yapısının genişletilmesini başlattı, ancak bu artık hızlandırılacak, dedi ASFINAGBaşkanı Hartwig Hufnagl. Şu anda 2.269 kilometrelik otoyol ve otobanlarda toplam 31 adet şarj istasyonu ve toplamda 191 şarj noktası mevcut. 2023’te altı lokasyon daha eklenecek ve böylece şarj noktası sayısı 220’ye çıkacak. Buna göre her 60 kilometre de bir, bir şarj imkanı sağlanmakta. Sıradan benzin istasyonları ise yaklaşık her 25 ila 30 kilometrede bir yer almaktadır.

ASFINAG gelecek yıllarda E-şarj altyapı çalışmalarını belirgin bir şekilde hızlandırmak istiyor. “Hedefimiz 2030 yılına kadar 150 kilovat şarj performansı ile araçlar için 1.500 adet şarj noktası sağlamak. Bunun için şarj işlemi basit ve hızlı, ayrıca ödeme işlemi de basitleştirilmesi gerekmektedir.

Kamyonlar içinde şarj istasyonları planlanmakta

Ağır vasıta trafiği içinde 2030 yılından itibaren, en geç 2040 yılına kadar, bir şarj altyapısı hazırlanacak. Bunun için 1.000 kilovata kadar hızlı şarj istasyonları ve kamyonların gece boyunca şarj edilebilecek “Gece şarj edicilere” (Overnight Charger”) ihtiyaç vardır. Buna göre 2035 yılına kadar Avusturya’nın otoban ve otoyollarında araç ve kamyonlar için 3.000 adet istasyon noktası konumlandırılacaktır.

Önceki İçerikMHR Gayrimenkul Halka Açılma Yolunda 
Sonraki İçerikTRAMVAYLARDA UZUN BEKLEME SÜRELERİ