Aşı olanlar için 500 Euro Kupon

Hükümet, aşı oranını artırmak için bir teşvik ve ödül paketi konusunda SPÖ ile anlaştı.
Zorunlu aşıya ek olarak, şimdi 500 Euro değerinde kupon kazandıracak olan aşılama çekilişi yapılacak. Belediyeler, oranların belediyelerdeki aşılama oranlarına göre belirlenecek olan mali yardımlar alacaklar.

Başbakan Karl Nehammer (ÖVP), Başbakan Yardımcısı Werner Kogler (Yeşiller) ve SPÖ Genel Başkanı Pamela Rendi-Wagner Perşembe sabahı zorunlu aşılamanın kararlaştırıldığı Ulusal Konsey toplantısı öncesinde düzenledikleri basın toplantısında bu kararı duyurdular.

“Her kısmi aşılama ile 500 Euro kazanılabilir”

Aşılama çekilişi ile aşılanan her on kişiden biri kazanma şansına sahip olacak. Bu, daha önce aşılanmış olanlar ve ayrıca yeni aşılananlar için de geçerlidir. Spesifik olarak, her kısmi aşı için kazanma şansı vardır. Üç kez aşı olduysanız, üç kez kazanabilirsiniz. Başbakan Karl Nehammer’a göre çekiliş, yani zorunlu aşı kontrollerinin yürürlüğe girmesine paralel olarak 15 Mart’ta başlamalı.

Kazanılacak 500 Euro değerindeki kuponlar ise Avusturya işletmelerinde, perakende, gastronomi, oteller, kültür ve spor tesislerinde kullanılabilir olacak. Online ticaret mümkün olduğunca bu uygulama haricinde tutulacaktır. Çekiliş, ORF tarafından ortaklarla birlikte yürütülecektir.
– Belediyeler için teşvik sistemi

Belediyeler için mali teşvik sistemi olacak. Yüzde 80 aşılama oranı ile toplam 75 milyon Euro taban, yüzde 85 ile 150 milyon ve yüzde 90 ile 300 milyon Euro dağıtılacaktır.

Başbakan Nehammer verdiği örnek ile aşılama oranı yüzde 80 olan 30.000 Euro, yüzde 85 ile 60.000 Euro ve yüzde 90 ile 120.000 Euro alacak olan ortalama nüfusu 3.000 kişi olan bir belediyeyi gösterdi.

Dağıtılan para daha sonra anaokullarına, oyun alanlarına veya diğer belediye işlerine yatırım olarak kullanılabilir.

Nehammer, paketin daha önce aşılanmış olanlar için bir ödül olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca henüz aşı yaptırmamış ve kararsız olan herkes için bir teşvik sağlanması amaçlanıyor. Tedbirler için toplam 1,4 milyar Euro’ya kadar, piyango için 1 milyar Euro’ya ve belediyeler için 400 milyon Euro’ya kadar ayrıldı.

-Aşı zorunluluğu

SPÖ Genel Başkanı Rendi-Wagner, önlemleri gerekçelendirerek, “Kendimizi sağlık sistemine, ekonomiye ve işgücü piyasasına yönelik sürekli tehditten orta vadede ve sürdürülebilir bir şekilde kurtarmalıyız” dedi.

Başbakan Yardımcısı Werner Kogler de bir kez daha aşılama zorunluluğunu savundu. Kogler, “Bu şekilde, çoğunluğun özgürlüğü korunacak. Bu, kapanma döngüsünden çıkabilmemiz veya kitlesel müdahaleler ve rahatlamalar için bireysel haklara müdahale gerektirmektedir.” Herkese ulaşmayacağının bilincinde de olunduğu da belli: “Her neo-Nazi’nin peşinden koşmanıza gerek yok.” Diye konuştu.

Nehammer’a göre, ÖVP Ulusal Konsey’de zorunlu aşılama lehinde oy kullanacak. Rendi-Wagner ve Kogler, parlamento gruplarının münferit karşı oylarını hariç tutmadılar.

Önceki İçerikKAZA FONUNDAN NASIL PARANIZI ALABİLİRSİNİZ?
Sonraki İçerikTÜRKİYE’NİN GÜZEL TANITILMASINI İSTİYORUZ!