CUMHURBAŞKANI BELLEN AŞI ZORUNLULUĞUNU ONADI!

Aşı zorunluluğu Cumartesi günü yürürlüğe giriyor. Cumhurbaşkanı Van der Bellen yasayı tasdik etti.

 

Avusturya çapında aşı zorunluluğu 5 Şubat’tan itibaren Federal Kanun Gazetesi’nde yayınlandığında geçerli olacaktır.

 

Avusturya’da zorunlu korona aşısının önünde artık hiçbir engel bulunmuyor. Cuma günü, Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Başkanlık Ofisi’nin açıkladığı gibi, “COVID-19’a Karşı Zorunlu Aşılamaya İlişkin Federal Yasanın” anayasal olarak kabul edildiğini onayladı. Kısa bir süre sonra, Şansölye Karl Nehammer (ÖVP) imzayı attı. Bir sonraki adım, yarın, Cumartesi için beklenen duyuru ve yasanın ertesi gün yürürlüğe girmesidir.

Ulusal Konsey tarafından 20 Ocak’ta aşılama zorunluluğu kararlaştırıldı ve Perşembe günü eyalet meclis odası Federal Konsey ile anlaştı. 18 yaşından büyük Avusturya’da ikamet eden tüm kişiler için geçerli olacaktır. Hamileler ve sağlık nedenleriyle aşı olamayanlar ve – şartlı olarak – iyileşenler için istisnalar yapılır.

Cezalar Mart’tan itibaren

Uymama cezasının çerçevesi “basitleştirilmiş prosedür” de 600 Euro’ya kadar ve “olağan prosedür” için 3.600 Euro’ya kadar ulaşabilir. Yürürlüğe girdikten sonraki ilk aşamada, cezalar Mart ortasına kadar değil, sadece 16 Mart’tan itibaren uygulanacaktır (“Aşama 2”). Sağlık Bakanı’nın, uygulama detaylarının düzenlendiği, örneğin onaylanmış aşılar veya aşılama şartının istisnaları ile ilgili olarak, hâlâ beklemede olan bir kararnamesi söz konusu.

ELGA GmbH veri karşılaştırması için teknik ön koşulları oluşturduğunda, aşılanmamış herkese aşı olmalarını talep eden bir hatırlatma yazısı gönderilecektir. Epidemiyolojik olarak gerekli ise üçüncü aşama da yürürlüğe girecek. Bu durumda, hükümet tarafından belirlenen son aşı tarihine kadar geçerli bir aşı sertifikası ibraz edemeyen herkes, otomatik bir aşı cezası emri alacaktır.

Önceki İçerikEYALET MİLLETVEKİLLERİNDEN ATİB’E ZİYARET
Sonraki İçerik2G KURALI DEVAM EDİYOR!