Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği’nin (ATİB) Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan genel merkez binasına saldırı düzenlendi.

Baskent Viyana’nın 10. Bölgesinde bulunan ATİB Genel Merkez binasına gece saatlerinde yüzleri maskeli 2 kişi tarafından saldırı düzenlendi. Ellerindeki malzemelerle Genel merkez binasının camlarını kıran saldıranlar, güvenlik kameralarına da yansıdı.

Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Cafer Mert Özmert ATİB Genel Merkez binasını ziyaret ederek yöneticilerine geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkonsolos Özmert, ATİB Genel Başkanı Fatih Yılmaz ve Türkiye’nin Viyana DİN Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yazar ile yaptığı görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Özmert, ” Dün gece saat 01.30 sıralarında 2 kişinin video kayıtlarında ATİB binasının 2 caddeye bakan bölümlerinde sırayla camlarını kırmaya teşebbüs ettiklerini görüyoruz ve maalesef gördüğünüz gibi bir bölümünde başarılı olduklarını tespit ettik.

Bu sabah değerli ATİB yöneticilerinden bilgi aldık ve bu sabah buraya intikal ettik. Öncelikle ATİB’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sayın Büyükelçimizin geçmiş olsun dileklerini ilettim. Avusturya makamlarından beklentimiz, söz konusu kayıtlardaki yüzleri maskeli iki kişinin en azından tespit edilip, adalete teslim ve bundan sonra da bu tür çirkin olayların yaşanmaması. Bu bağlamda tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ümit ediyoruz ki benzer olaylar tekrarlanmasın.”diye konuştu.

ATİB Genel Başkanı Fatih Yılmaz da Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Cafer Mert Özmert’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Yılmaz, “Gece saat 01.30 civarından ATİB genel merkezimize, camimize bir saldırı düzenlenmiştir. Faili meçhul olmayan iki kişi tarafından, gece alt kattaki bütün bina canlarımızı ellerindeki çekiçlerle saldırarak maddi zarar vermişlerdir. Bu eylemin arkasında her kim varsa şiddetle kınıyoruz. Camiamıza geçmiş olsun diliyorum” sözlerini kullandı.

Önceki İçerikSAĞLIK BAKANI MÜCKSTEİN: AVUSTURYA HALKININ %50’Sİ DESTEKLEYİCİ AŞISINI OLDU
Sonraki İçerikNORMALLEŞMEYE ADIM ADIM