AG Gazetemizin Haziran 2020 sayısında yer alan haberle Quick Sigorta’nın Avrupa’ya açılacağını yazmıştık. Quick Sigorta’nın bağlı olduğu ve bir Sigorta Grubu olan Maher Holding’in Merkezinde sizler için haberin detayını sorduk.

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de hızla büyüyen Quick sigorta Avrupa’ya açılıyor, Avrupa’da artık yerli ve milli sigorta şirketimiz oluyor.

Özel Haber:

Maher Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Erdemoğlu:

“Biz Türkiye’de Quick sigortayı kurarken 3,5-4 yıl önce farklı bir sigorta anlayışıyla, farklı bir yönetim anlayışıyla dünyanın ve Türkiye’nin şartlarına göre daha dijital, daha teknolojik çok daha farklı bir verimli ve randımanlı bir yönetim anlayışıyla kurduk ve üç yıllık geçen sürede bunun başarılı bir şekilde uygulandığını gördük. Burada tabii Türkiye’deki sigorta sektörüne baktığımızda yüzde 70 yabancı şirketlerin, yabancı sermayeli şirketlerin faaliyette olduğunu, yüzde 30 da Türk sermayesi şirketlerin faaliyette olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla biz de bu anlamda düşündüğümüzde bunu Avrupa’dan veya dünyanın diğer bölgelerinden bizim ülkemize sigortacılık yapmaya gelen firmalar varken biz niye bunun tam tersini yapmayalım, Türkiye’deki tamamen yüzde 100 yerli sermaye olarak. Avrupa’da ya da dünyanın diğer bölgelerinde bu sigortacılık konusunu yapmayalım diye düşündük ve uygulamamızın da Türkiye’deki başarılı örneğini aynı şekilde Avrupa’da kopyalamaya karar verdik. Bu anlamda yurtdışında sigortacılık konusunda ilk kez faaliyet yapacak bir yerli Türk firması olmanın da gururunu yaşıyoruz.” Dedi.

Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen:

“Quick sigorta 2017 yılında ruhsatını aldı. Nisan ayında ruhsatını aldı, mayıs ayında da ilk üretimini gerçekleştirdi. Bazı alanlarda 3 sene içinde sigortacılığın bazı alanlarında artık domine etmeye başladık. Örneğin trafik sigortası, örneğin kefalet sigortası. Şu anda zaten kefalet sigortası en yoğun kesen şirketiz. Diğer şirketler daha yeni yeni gelecekler ya da bazı girdi. Çok az kesiyorlar ama hem kefalet hem trafik sigortasını domine ediyoruz sektörde. Kefaletin bir özelliği daha var: Bankacılık da bir anlamda aslında bankacılık da yapmış oluyoruz. Çünkü banka teminat mektupları yerine geçen bir ürün kefalet sigortası. Quick sigorta çok dinamik bir şirket. Avrupa’da da böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum ben. Konuşmamın başında da söylemiştim, dünya devleri, Avrupa’nın devleri Türkiye’de sigortacılık yapıyor. Biz onlarla rekabet ederek bir yere geldik. Şunu gördük: biz Avrupa’da da olsa rekabet edebiliriz. Çünkü dinamikliğimiz, değişime ayak uydurmamız çok hızlı.” Dedi

AG; Sevgili Avrupa Günlüğü izleyicileri, Avrupa’ya bir müjdemiz var. Quick Sigorta’nın genel müdürü Ahmet Yaşar’la birlikteyiz. Quick Sigorta’nın Avrupa basınında yer alan bir haberi var, bu haber üzerine buraya geldik. Ahmet Bey haberde Quick Sigorta’nın bir yatırımı söz konusu, Avrupa’yla ilgili bu konudaki bilgileri doğrulatmak adına soruyorum, gerçekten Avrupa’da bir yatırım düşünüyor musunuz?”

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar:

“Avusturya Günlüğü’nde yer alan bir haberle ve buna bağlı olarak Avrupa basınında yer alan bir haberle Quick Sigorta’nın Avrupa’da marka tescili yaptırdığı haberi söz konusu oldu. Gerçekten böyle bir tescil faaliyetimizi yapmıştık. Aslında biz dünyanın birçok bölgesinde markamızı tescil ettirdik ama Avrupa’da bu tescilin özel bir anlamı da var. Quick Sigorta başta olmak üzere Maher Sigorta Grubu yani Maher Holding Avrupa’da bir Türk yatırımı olarak bir Türk kökenli bir Avrupalı sigorta şirketinin kuruluşu için faaliyetlerine başladı. Bu konuda hem holdingimizin yönetim kurulunda hem Quick Sigorta’nın yönetim kurulunda alınmış kararlar söz konusu. Dolayısıyla Avrupa’daki Türklerimiz başta olmak üzere hem izin yolu markası da Quick Sigorta bünyesine katıldı. Hem izin yolu projesi kapsamında hem Avrupa’da yaşayan Türkler başta olmak üzere ama tüm Avrupalılara hizmet edecek bir sigorta şirketinin kuruluşu ya da satın alması için çalışmayı başlattık. Bu konuda bir süredir devam eden faaliyetlerimizi açıkçası hızlandırma kararı aldık. Şu anda aslında bir Türk sigorta şirketi olarak biz dünyanın her yerindeki Türklere ve Türk menfaatine sigorta yapma imkânına sahibiz. Hem bizim kendi mevzuatımız açısından hem reasürans alt yapımız açısından ilişkilerimiz açısından biz dünyanın her yerinde bulunan Türklere ve Türk menfaati taşıyan varlıklara zaten sigorta yapabilme şansına sahibiz. Zaten bizim teknolojik alt yapımız gereği de dünyanın her yerine internet ortamından kendi web sitelerimiz üzerinden, Quick Sigorta alt yapı üzerinden ulaşabilme şansına sahibiz. Bu imkâna sahibiz. Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey, bizatihi Avrupa’da lisanslandırılmış, Avrupa’da ruhsatlandırılmış bir sigorta şirketini kurmak ve tüm Avrupa’ya hizmet edebilir hale gelmek. Bu tabii Avrupa’da yatırım yapan ilk Türk sigorta şirketi olacak. Türkiye’de faaliyet gösterip Avrupa’ya açılan ilk Türk sigorta şirketi olmak. Azerbaycan’da da yaşadığımız birtakım örnekler oldu Türk sigorta şirketlerinin girişimleri oldu. Bizim kastımız o değil. Bir Türk sigorta şirketi olarak Avrupa’da ilk defa faaliyet gösterecek bir sigorta şirketinin orada bir sigorta şirketi kurması ya da orada bir sigorta şirketi satın almasından bahsediyoruz.” Dedi.

Önceki İçerikMAHER HOLDİNG SİGORTA GRUBU AVRUPA’YA AÇILIYOR
Sonraki İçerikKARADENİZ’İN DE DERE YATAĞI YERLEŞİM OLMASI OLMAZIDIR