Avusturya ve Almanya arasındaki sinir kapıları mart ortasından bu yana neredeyse tamamen kapalıydı. Hükümet böylece korona virüsün yayılmasını önlemek istedi. 15 Haziran’da sinir kapıları herkese açik olacak. Bu özellikle yaz tatili yapmak isteyenler için önemlidir. Çünkü Almanların birçoğu her yıl yaz tatillerini Avusturya’da geçiriyor.

Ancak 15 Haziran tarihine kadar sınırda kolaylıklar da getirilecek. Almanya’ya gitmek zorunda kalanlar nadiren kontrol edilecektir. Bunlara örnek olarak Almanya’da çalışan Avusturyalılar gösterilebilir. İsviçre sinir kapıları da haziran ayında açılacak. Fakat hükümetler arasında bu konuda müzakereler halen devam etmektedir..

ROMANYALİ HASTA BAKICILAR ÖZEL TRENLE AVUSTURYA’YA ULAŞTILAR

Korona krizi nedeniyle, Romanyalı hasta bakicilar uzun süre Avusturya’ya gelemediler. Simdi ise durum değişti. Romanyalı hasta bakıcıları getiren ilk özel tren pazartesi sabahı Viyana’ya ulaştı. Yaklaşık 80 hasta bakici Viyana, Aşağı Avusturya ve Burgenland eyaletlerinde 24 saat bakim hizmeti vermek üzere istihdam edilmektedir.

Hasta bakıcılar görev almadan önce korona virüs testi yaptırmak zorundalar. Testin pozitif çıkması halinde, hemşireler zorunlu olarak karantinaya alınacaktır. Bu durumda çalışmaları mümkün olmayacaktır. Romanya’dan Avusturya’ya hasta bakicisi getiren daha fazla tren seferi düzenlenecektir.

KARANTİNA NEDİR?

Karantina, baksa insanlarla temas kurmamak anlamına gelir. Diğer insanlardan ayrı bir yerde tutulmaktır. Bu uygulamaya ciddi veya bulaşıcı bir hastalık durumunda başvurulur. Ya da bir kişide hastalık olduğu şüphesi varsa. Karantina önlemlerinin amacı ise hastalığın diğer insanlara bulaşmasını önlemektir.

1.8 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ İSSİZ YA DA KISA ÇALIŞMA UYGULAMASINDA

Avusturya’da 1,8 milyondan fazla insan issiz ya da kısa çalışma uygulamasından yararlanıyor. Halihazırda yaklaşık 550.000 kişi is aramaktadır. Bu sayıya korona krizi nedeniyle kısa çalışmaya geçen yaklaşık 1,3 milyon kişi daha dahil olmaktadır. Bu açıklama Çalışma Bakanlığı tarafından yapıldı.

Şimdiye kadar çalışanlar en fazla 6 ay boyunca kısa çalışma modelinden faydalanabilmekteydi. Çalışma Bakanlığı simdi kısa çalışma sürelerini uzatmayı amaçlıyor. Böylece kısa süreli çalışanların birçoğunun yakında issiz kalmalarının önüne geçmek istenmektedir.

KISA SÜRELİ ÇALIŞMA NEDİR?

Kisa süreli çalışma modeli şirketlere ve çalışanlarına destek amaçlı düşünülmüştür. Kısa süreli çalışma seçeneğinde çalışanlar daha az çalışmaktadır. Maaşlarını şirketlerden değil devletten almaktalar. Bu sayede kayda değer para tassarufu yaptıkları için şirketlere destek veriliyor. Böylece çalışanlarını isten çıkarmalarına gerek kalmıyor.

EKONOMİK DURGUNLUK DAHA FAZLA KAÇAK ÇALIŞMAYA SÜRÜKLEYECEK

Korona virüse karsı alınan önlemler Avusturya ekonomisine zarar vermektedir. Bu yüzden bir ekonomik durgunluk söz konusu. Bunun sonucunda birçok kisi daha az çalışabilecek ya da isini kaybedecektir. Daha az kazandıkları için ek kazanç bulmak zorunda kalacaklar. Iktisat araştırmacılarına göre birçok kişi bunu kaçak is yaparak elde edebilecek.

Eğer birisi kayıt dişi çalışıyorsa sosyal sigorta primi veya vergi ödemiyor. Ancak kaçak çalışma yasa dışıdır. Yani buna izin verilmemektedir. İktisat araştırmacılarına göre durgunluk ne kadar sert geçerse, kayıt dışı çalışanların sayısı da o kadar artmaktadır.

EKONOMİK BÜYÜME VE DURGUNLUK NEDİR?

Ekonomi büyüdüğünde buna ekonomik büyüme denir. Ne kadar çok üretim yapılır ve satısı gerçekleşirse ekonomi de o kadar büyür. O zaman insanlar için daha fazla istihdam sağlanmış olur.

Ekonomik durgunlukta ise bunun tersi geçerlidir. Daha az üretim ve satis oldugu için ekonomi de küçülüyor. O zaman da issizlik artiyor çünkü birçok insan isini kaybetmis oluyor.

BİR SINIFTA EN FAZLA 18 ÖRGENCİYE İZİN VERİLİYOR

Birçok okulda dersler 18 Mayıs’ta yeniden başlayacak. Eğitim Bakanlığı yakin geçmişte ilgili kesin kuralları açıklamıştı. Bir sınıfta ayni anda en fazla 18 öğrenciye ders verilebilecek. Daha büyük sınıflar ise 2 eşit gruba ayrılacaktır. Her grup haftada 2 ya da 3 gün okula gelecek.

Beden eğitimi dersi ise verilmeyecek. Öte yandan, müzik dersi yapılmasına izin çıktı – ama şarkı söylenemeyecek. İlkokullarda sınıfta kalma istisnai durumlarda mümkün olacaktır. Kalan ders yılında yazılı sınavlar yapılmayacak. Testler yine istisnai durumlarda yapılabilecek.

BUNDESLİGA FUTBOL LİGİ HAZİRAN BASİNDA HAYALET MAÇLARLA BASLİYOR

Avusturya’nın Bundesliga takımları haziran basında tekrar maçlarına devam edebilecek. Bu bilgiler Spor Bakanı Werner Kogler ve Sağlık Bakanı Rudolf Anschober tarafından paylaşıldı. Maçlar ancak hayalet maç tabir edilen müsabakalar seklinde düzenlecek. Yani bu da maçlarin stadyuma seyirci alınmadan gerçekleşeceği anlamına gelmektedir.

İlk müsabaka Austria Lustenau ile Red Bull Salzburg takımları arasında gerçekleşecek olan ÖFB Kupası’nın finali olacak. Avusturya’nın önemli futbol müsabakaları arasında lig şampiyonluğundan sonra ikinci sırada ÖFB Kupası yer almaktadır. Cuma gününden itibaren futbol kulüpleri tekrar tüm takim halinde antrenman yapabilecek. Şimdiye kadar oyunculara en fazla 6 kişilik küçük gruplar halinde antrenman yapmalarına izni verilmişti.

Kaynak APA

Önceki İçerikCOVİD-19 KAPSAMINDA KAMU DESTEKLERİ
Sonraki İçerikBÜYÜKELÇİ CEYHUN’UN EŞİNDEN UÇAR AİLESİNE ANLAMLI ZİYARET