Avusturya’da Çalışma Bakanı Christine Aschbacher’ın (ÖVP) görevinden istifa etmesinin ardından Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Aschbacher’in yerine İleri Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Martin Kocher’i getirdi.

Avusturya’da Çalışma Bakanı Christine Aschbacher (ÖVP), doktora tezi çalışmalarında intihal iddialarının ardından dün görevinden istifa etmesinin ardından Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bugün düzenlediği basın toplantısında yeni Çalışma Bakanı görevine Martin Kocher’in getirildiğini söyledi. Başbakan Sebastian Kurz’un yeni Çalışma Bakanı’nı partili bir isim yerine Uzmanlığına birkaç kez başvurduğu iktisatçı kimliği taşıyan İleri Araştırmalar Enstitüsü (IHS) Müdürü Martin Kocher’i getirmesi kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Başbakan Sebastian Kurz ayrıca Aile ile ilgili çalışmaları bundan sonra Kadın Bakanı Susanne Raab (ÖVP)’ın devralacağını söyledi.
Yeni Çalışma Bakanı Kocher basın toplantısında yaptığı açıklamada, Bakanlık teklifini beklemediğini belirti. Ancak bu zamanlarda sorumluluk almak istediğini dile getiren Kocher, şu anda ikinci Dünya Savaşından sonraki en büyük kriz yaşandığını vurguladı. Kocher, var edilen her iş yerinin, işsizliğe karşı verilen savaşta önem teşkil ettiğini söyledi.
47 yaşında ve Salzburg’ta doğan Kocher 2016 yılının Eylül ayından beri IHS’i yönetiyor ve Haziran 2020 tarihinden beri de Vergi Kurulunun başkanlığını yapıyor. Kocher ÖVP üyesi değil ancak parti birkaç kez uzmanlığına başvurmuştu. IHS müdürlüğü ve Vergi Kurulu yöneticisi olarak Avusturya’nın devlet borçlarını denetleyen kişi olmanın yanı sıra, Viyana Üniversitesinde de ders veriyor.
Aschbacher peşin hükümlülük olduğunu söylüyor
Kocher’in selefi Aschbacher, Cumartesi günü intihal yapmakla suçlandıktan sonra görevinden istifa etmişti. Kişisel açıklamasında doktora tezini Bakanlık sürecinde sunduğu ve intihal olduğuna dair suçlamalar “haksız suçlamalardır ve kabul etmediğini” vurguladı.
Önceki İçerikAVUSTURYA’DA COVİD – 19 SALGININDA SERT TEDBİRLER ALINIYOR
Sonraki İçerikWHATSAPP’TAN GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA “Korkular yersiz”