Cuma akşamından itibaren Avusturya’nın gündemine oturan gizli kamera çekimleri ÖVP-FPÖ hükümetinin sonlanmasına neden olmuştu. Erken seçim olacağının açıklanmasının ardından Eylül ayına kadar hükümetin nasıl devam edeceği hala tartışılırken bugün ÖVP ve FPÖ cephesinden çeşitli açıklamalar geldi.

İçişleri Bakanından Açıklama

FPÖ’lü İçişleri Bakanı Herbert Kickl bugün yaptığı açıklamada Cuma akşamı ve Cumartesi günü Başbakan Sebastian Kurz ile görüştüklerini ve kendisinin görevden ayrılmasıyla ilgili yüz yüze hiçbir konuşma gerçekleşmemesine rağmen şu anda böyle bir istekle karşılarına gelinmesini anlamadığını dile getirdi.

2017’de FPÖ’nün seçim kampanyası yönetimde olduğu neden gösterilerek görevden alınmak istendiğini açıklayan Kickl, şayet asıl neden bu ise neden FPÖ’den başka bir adayın bu göreve getirilmek istenmediğinin de sorgulanması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Kickl, İbiza görüntüleri eğer “Sarhoşluk hatası“ olarak görülüyorsa Başbakan Sebastian Kurz’un hükümetin geleceği konusunda “İktidar Sarhoşu“ gibi davrandığını, Avusturya’nın çıkarlarını değil kendi iktidarını düşündüğünü ve buna göre hareket ettiğini sözlerine ekledi. 

Başbakan Sebastian Kurz bugün Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile görüştükten sonra İçişleri Bakanı Herbert Kickl ile de bir görüşme gerçekleştirecek. 

Önceki İçerikEYLÜL AYINDA ERKEN SEÇİM
Sonraki İçerikAVUSTURYA’DA GEÇİCİ HÜKÜMET YEMİN EDEREK GÖREVE BAŞLADI