Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) 29 Eylül’de gerçekleşecek olan erken genel seçim hazırlıklarını hızlandırdı. Düzenlenen parti konseyinde adaylar ve seçim konuları belirlendi. Aday listesinde en genç adayın 18, en yaşlı adayın da 77 yaşında olduğu belirtildi.

Çocuklar İçin En Önemli Aşı, Eğitimdir

SPÖ Genel Başkanı Dr. Pamela Rendi-Wagner yaptığı konuşmasında tüm vatandaşların eşit haklara sahip olması gerektiğini dile getirdi. Kendisi de annesi tarafından büyütülen Rendi-Wagner, Avusturya’daki sosyal haklar olmasa asla üniversite eğitimine başlayamayacağını, tüm çocukların aynı şanslar altında yetişmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Rendi-Wagner konuşmasında eğitimin önemine değinirken, 2030 yılına kadar Avusturya’nın eğitimde Avrupa’ya örnek teşkil edecek bir eğitim, kalitesi hedeflediklerini  bildirdi, çocuklar için en önemli ‘aşının’ eğitim olduğunu dile getirdi.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig, ÖVP-FPÖ hükümetinin getirdiği yeni yasalarla çok çocuklu ailelere verilen sosyal yardımın azaltıldığını ve sadece Viyana’da 40.000 çocuğun bu yeni düzenlemeden etkilendiğini sözlerine ekledi.

Eyalet ve Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig’ten Seçim Çağrısı

Toplantı sonrası muhabirimize açıklamalarda bulunan Ludwig, ‘Tüm vatandaşlarımızı 29 Eylül’de gerçekleşecek seçimlere katılmaya davet ediyorum. Seçimlerle geliceğinizin, çocuklarınızın geleceğinin belirlenmesine karar vermiş oluyorsunuz. Son hükümetin ne tarz uygulamalar getirdiğine bakarsak, örneğin çok çocuklu ailelerin bu tarz kararlarla mağdur edildiğini görüyoruz. Buna politik bir yol, bir çözümle tepki vermek gerekiyor. Sosyal demokrasi çok çocuklu ailelere, kökeni neresi olursa olsun iş piyasasında desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza destek vermeği yükümlülükleri arasında görmektedir, ve bu konuların  hep beraber üstesinden gelinmesini sağlamak için 29 Eylül’de oyunuzu kullanmayı unutmayın.’ açıklamasında bulundu.

SPÖ’nün Türk kökenli milletvekili Nurten Yılmaz seçimlerle ilgili olarak  ‘Son 17 ay gösterdi ki ÖVP-FPÖ hükümeti hiç çalışanlardan yana değil. Birçok bizim getirdiğimiz önemli kanunları geri aldılar. Okullarımızda Almanca’sı iyi olmayan çocuklarımızı ayırdılar. Önümüzdeki parlamento seçimleri çok önemli olacak. Tabii ki Türkiye kökenli Avusturya vatandaşlarının seçime katılması çok önemli. Tekrar ÖVP-FPÖ hükümeti gelirse en çok acıyı bizim çekeceğimizi düşünüyorum.’ dedi. Yılmaz ayrıca, ‘Seçimlere katılın, Avusturya’nın siz bir parçasısınız. Avusturya’nın geleceği de sizin elinizde.’ diyerek Türk kökenli Avusturya vatandaşlarını da seçimlere katılmaya davet etti.

SPÖ’nün aday listesinde Mag. Selma Yıldırım, Nurten Yılmaz, Bülent Karabulut, Dr. Tarık Mete, Süleyman Kılıç, Savaş Kaplan gibi Türkiye kökenli isimler de yer alıyor.

Önceki İçerikAVUSTURYA’DA UYGUR TÜRKLERİ ÇİN’İ PROTESTO ETTİ
Sonraki İçerikTÜRKİYE’DE YOLDA KALIRSANIZ; “YOL YARDIM ARAÇLARINI ÇAĞIRABİLİRSİNİZ”