Avusturya’da COVİD – 19 salgını kapsamında daha sert tedbirler alınmaya başlandı. Günlük vaka sayılarındaki yüksek artış hükümetin keskin kararlar almasını sağladı. 3 Kasım Salı günü itibariyle 30 Kasım’a kadar akşam 20:00 ile 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Gastronomi, otelcilik, spor ve eğlence sektöründe hizmetler durduruluyor. Buna göre restoranlar sadece paket servisi ile hizmet verebilecek.

 

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Başbakan Yardımcısı Werner Kogler, Sağlık Bakanı Rudolf Anschober, İçişleri Bakanı Karl Nehammer ve Maliye Bakanı Gernot Blümel Cumartesi günü düzenledikleri basın açıklamasında COVİD – 19 pandemisinde yeni sert tedbirleri aktardılar.

Başbakan Sebastian Kurz yaptığı açıklamada, 3 Kasım Salı günü saat 0.00’dan itibaren Avusturya’da ikinci bir tecrit olacağını söyledi.

Spor, eğlence sektörü, otelcilik sektörü ve gastronomi sektörünün artık misafir ağırlayamayacağını belirten Kurz, gastronomilerde sadece paket servis hizmetleri sunmak için izin verileceğini, otellerin turist almasına müsaade edilmeyeceğini, tüm tiyatrolar, opera ve konser salonlarının yanı sıra müzelerin de 30 Kasım’a kadar kapalı olacağını dile getirdi.

Başbakan Kurz ayrıca bu sektörlerdeki şirketlere yönelik bir yardım paketi olacağını da duyurdu. Etkilenen sektörler, bir önceki yılın aynı döneminde cirosunun yüzde 80’ini alacağını belirtti. Buna ek ilkbahardan farklı olarak kısa süreli çalışma programının genişletileceğini, iş yerlerinin, kuaför ve fizyoterapist gibi servis sağlayıcılarının da çalışmaya devam edebileceğini söyledi.

Okulların kapatılıp kapatılmayacağı merakla beklenirken, Başbakan Sebastian Kurz anaokulu ve ilköğretim okullarının açık kalacağını, lise ve üniversitelerin sonbahar tatilinden sonra uzaktan eğitime devam edeceğini söyledi. Başbakan Kurz söz konusu tedbirler Aralık ayı sırasında kademeli olarak geri çekilebileceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Kurz, Koronavirüs sayılarındaki son keskin artışlar nedeniyle bu sert tedbirlerin alınmasının gerekli olduğunu ifade etti. Başbakan Kurz Avusturya’nın aylardır istikrarlı bir artışa tanık olduğunu ve geçen hafta “neredeyse bir patlama” olduğunu söyledi. Enfekte sayılarına bakıldığında çoğu kişinin hastalığı hafif semptomlarla geçiriyor olduğuna dikkat çeken Kurz, belirli bir yüzdesinin de yoğun bakıma ihtiyaç duyabileceğini ve şimdi harekete geçilmez ise yoğun bakımda aşır yoğunluk olacağının hatırlattı.

 

COVİD – 19

Avusturya’da son 24 saat içinde 5.349 yeni vaka görülürken, bugüne kadar 106 bin 784 pozitif vaka tespit edildi. Aktif vaka sayısı 36.590 olarak kayıtlara geçerken, 1109 kişi de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Önceki İçerikMesut Yılmaz hayatını kaybetti
Sonraki İçerikAVUSTURYA ÇALIŞMA BAKANLIĞINA PARTİLİ OLMAYAN BİR İSİM GETİRİLDİ