Başbakan Sebastian Kurz, Başbakan Yardımcısı Werner Kogler, İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Sağlık Bakanı Rudolf Anschober ve Ekonomi Bakanı Margarete Schramböck’ün birlikte düzenledikleri basın toplantısıyla koronavirüs salgını kapsamında güncel bilgileri paylaştılar.

Tedbirler 13 Nisan’a kadar geçerli

Basın toplantısında koronavirüs dolayısıyla alınan tedbirlerin 13 Nisan tarihine kadar sürdürüleceği açıklandı.

Başbakan Kurz genel bir değerlendirme yaparak; Aldığımız önlemler işe yarıyor, doğru yoldayız açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Rudolf Anschober halkın %95’inin alınan tedbirlere uyduğunu ve alınan tedbirlerle rakamların artmasının engellendiğini dile getirdi. Schober ayrıca Avusturya’da 6000 yataklı ünitelerin bulunduğunu ve olası bir rakam artışında hazır olduklarını duyurdu.  Anschober bununla beraber yeni solunum cihazlarının da siparişinin verildiğini sözlerine ekledi.

Başbakan ve diğer hükümet yetkilileri de konuşmalarında iyi bir yönde gidildiğini ancak bu pozitif gelişmelerin ardından insanların yılmadan evde kalmaya, dışarı çıktıklarında da 1 metrelik mesafeyi korumaya özen göstermeleri gerektine değindiler.

1 metrelik mesafenin hayat kurtaran bir tedbir olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı, bu kurala uyulduğu ve evlerde kalındığı sürece birçok hayat kurtarılacağını sözlerine ekledi. Tedbirlerin düzgün bir şekilde uygulanmasından memnun olduklarını söyleyen bakan, yapılacak en büyük hatanın şu an her şeyin iyi gittiğini neden göstererek tedbirleri uygulamamak olduğunu söyleyerek lütfen pes etmeyin dedi. Bakan ayrıca tedbirleri uygulamayan toplumun %5’lik kesimini de bu önlemleri uygulamaları için hep beraber teşvik etmeliyiz dedi.

30.000 Euro’ya kadar Cezalar

İçişleri Bakanı Nehammer kurallara uymayan bireylerin 3600 Euro ve kural ihlalinde bulunan işletmelerin 30.000 Euro’ya kadar cezalar alabileceğini belirtirken yaşanan bu kriz döneminde internet üzerinden yapılan sahte maske ve dezenfektan satışlarının gerçekleştiğini ve insanların korkularını kullanmak isteyen yeni doladırıcıların ortaya çıktığını söyleyerek halkı bu tarz dolandırıcılıklara karşı uyardı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda küçük ve tek kişilik işletmelere 1 milyar Euro’luk acil durum fonu ayrıldığı ve böylelikle küçük işletmelerin ve serbest meslek sahiplerinin desteklenmesi ve bu zor zamanlarda yalnız bırakılmamasının amaçlandığı dile getirildi.

Böylece hükümet işletmelere ve çalışanlara toplamda 38 milyar Euro yardım bütçesi açıldığını duyurdu. Başvurular ile ilgili detaylara  finanz.at sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Foto:BKA

Önceki İçerik24 Saatte Dünyada Yaşanan Gelişmeler
Sonraki İçerikDaha Fazla Gönüllüye İhtiyaç Var