Viyana belediyesi ve Viyana polisi geçtiğimiz haftalarda Favoriten’dekiKeplerplatz bölgesinde hedef odaklı müdahaleler gerçekleştirdi. Burada yoğun bir şekilde bu bölgeye yerleşmiş olan organize uyuşturucu şebekelerine karşı hareket edildi. Bugün, Cuma günü düzenlenen basın toplantısında, Belediye Başkanı Michael Ludwig ve Emniyet Müdürü GerhardPürstl durumu değerlendirdi ve diğer önlemleri tanıttı.

Viyana dünyanın en güvenli metropollerinden biri, dedi belediye başkanı Ludwig. Bu aynı zamanda Viyana polisinin sayesinde gerçekleşen bir durumdur. Sayılar, Viyana belediyesi ve Viyana polisi arasındaki işbirliklerin çok iyi yürüdüğünü gösteriyor. Viyana belediye başkanı, Viyana’da insanların kendilerini güvende hissetmedikleri hiçbir nokta olmamalıdır, dedi. Bu nedenle Viyana polisinin yeterince çalışan sayısına ve iyi bir donanıma sahip olması çok önemlidir.Ludwig, hızla büyüyen şehir ve Viyana’daki çok sayıda ulusal ve uluslararası kurumun genel merkezinin bulunmasından dolayı, Viyana polisinin yakın zamanda yaptığı yeni işe alım önlemlerine atıfta bulunarak, polis memuru sayısının yeterli olduğunun söylenmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Belediye Başkanı Ludwig, nüfusun öznel güvenlik duygusunun daha da geliştirilmesi gerektiğini de vurguladı. Bu aynı zamanda barış içinde bir arada yaşamayı ve belirli kurallara uymayı da içermektedir. Viyana Belediye Başkanı, bunların herkes için geçerli olduğunu vurguladı. Yakın geçmişte Favoriten’dekiKeplerplatz çevresinde anormalliklerle ilgili şikayetler artış göstermişi. Organize uyuşturucu şebekeleri ile bağlantılı suçlarda belirgin bir artış kaydedildi. Bu nedenle birkaç hafta önce, Viyana şehri Viyana polisiyle birlikte sahada öncelikli bir uygulama başlattı. Ludwig: “Keplerplatz’taki öncelikli uygulamanın amacı, organize uyuşturucu sahnesine ait yeni suç gruplarının oraya yerleşmesini engellemekti.”dedi.

Koruma bölgesi devreye giriyor

Yapılan inceleme neticesinde bu uygulamanın olumlu etkileri olduğunu göstermekte, dedi Ludwig. Çok sayıda tutuklamalar ve kilolarca uyuşturucu yakalandı. Şimdiye kadar alınan önlemler şimdi daha da genişletilecek, diye vurguladı belediye başkanı. Buna göre Keplerplatz bölgesindeki aydınlatma alanı genişletilecek, ayrıca iyileştirilmiş bir yeşil alan bakımı sayesinde örneğin çalıların kesimi ile uyuşturucu maddeler için saklanma alanı olarak kullanılan çalılıklar kalmayacaktır. Viyana şehri bu uygulamayı anında önlemler grubu ile birlikte destekleyerek devam ettirecek. Ayrıca kamuya açık organizasyonlar ve polisin silahlandırma önlemleri bu alanı tekrar daha güvenli ve çekici hale getirecektir.

Ludwig, buna rağmen Keplerplatz çevresinde geçici bir koruma bölgesi oluşturulacağını söyledi. Viyana emniyet müdürü burada sözü alarak, Keplerplatz’daki Viyana şehri ve polisi tarafından gerçekleştirilen kontrol baskılarının olumlu sonuç verdiğini, buna rağmen önlemlerin sıkılaştırılması gerektiğini vurguladı. “Öngörülen koruma bölgesi yarından itibaren yürürlüğe giriyor.” Bu civarda anaokulu, okul ve oyun parkları gibi korunması gereken objeler yer aldığından bu “başarılı enstrümanın” kullanılmasına karar verildi. Şimdilik – altı ay ile sınırlı olan – koruma alanı, yürütme yetkisi olanlara uyuşturucu şebekelerine ait kişilere 24 saat takip etme imkanı sağlıyor.

Önceki İçerikNEHAMMER, VAN DER BELLEN’İN SÖZLERİ ‘ÇOK CİDDİ’
Sonraki İçerikVİYANA’DA ERMENİ TERÖRİSTLERCE ŞEHİT EDİLEN BÜYÜKELÇİ TUNALIGİL ANILDI