Korona sayılarındaki olumlu gelişme bu hafta da devam etti. Korona ışığında sadece Burgenland kırmızı durumdadır.

Bu sefer Vorarlberg ve Kärnten bölgeleri riskli kırmızı bölgeden turuncu bölgesine girmeyi başardı. Orta riskli sarı alan geçmeyi hiçbir bölge başaramazken, bu bölgeye girmeye en yakın bölge Salzburg’tur.

Korona ışığında sadece Burgenland kırmızı yanıyor

Risk sayısı 50 olması gerekirken, Salzburg’da enfeksiyonlara ek olarak enfekte kişinin yaşı, aşı durumu, asemptomatik kişi sayısı ve benzerlerini de içeren bu değer 66,5’tir. Diğer federal eyaletler 73.4 (Steiermark) ve 87.6 (Kärnten ve Vorarlberg) arasında birbirine oldukça yakındır. 141,4 değer ile tek aykırı orana sahip ise Burgenland’dır.

Yaklaşık 33.600 korona testi ile Viyana en yüksek test yaptırma oranına sahip

Viyana’da test yaptırmaya istekli olunmasına rağmen, bu sayıda yaşanan düşüş örnek teşkil ediyor: üç hafta önce, 100.000 kişi başına yaklaşık 105.000 test yapıldı. Şimdi üçte birinden daha az sıklıkta test yapılıyor, ancak Viyana 33.600 test sayısı ile hala açık ara en yüksek test değerine sahip. Test sayısının azalmasıyla birlikte, artık çok daha düşük oranda asemptomatik vaka tespit edilebiliyor. Üç hafta önce federal başkentte, test sırasında hastaların hiçbir semptom göstermediği enfeksiyonların sayısı yüzde 67’yi bulurken, bu sayı şimdi sadece yüzde 55. Batıda neredeyse hiç test yapılmıyor.

Önceki İçerikPAHALILIK DALGASI HAREKET HALİNDE
Sonraki İçerikKOVİD ÖNLEMLERİ YASASI UZATILDI