Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Türkiye’nin Viyana Başkonsolosu Cafer Mert Özmert, Salzburg Başkonsolosu Günay Babadoğan Ertan ve Bregenz Başkonsolosu Gülseren Çelik’in katılımıyla gerçekleştirdiği basın toplantısında 2022 yılını değerlendirdi.

2022 yılında Türkiye -Avusturya ilişkilerindeki gelişmeleri değerlendiren Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, önümüzdeki yılın, iki ülkenin dostane ilişkileri ile süreceğini ifade etti.

2023 yılının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Büyükelçi Ceyhun, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kutlamalarının olacağı bu yılda yoğun bir hazırlık içinde olduklarını söyledi. 2023 yılının ayrıca seçimler dolayısıyla da oldukça önemli olduğunu ifade eden Ceyhun, Avusturya’daki üç başkonsolosluğumuza Yüksek Seçim Kurulu’nun talimatları doğrultusunda, seçimlerin düzenli ve sorunsuz geçmesi için büyük sorumluluklar düşecek.” dedi.

Türkiye – Avusturya ilişkilerinde gelinen olumlu noktalara işaret eden Büyükelçi Ceyhun, diyaloglar ile 2022 yılında önemli ziyaretlerin gerçekleştiğini söyledi. Ceyhun, “Türkiye Avusturya ilişkilerinin iyileşmesi, daha iyi konuma gelmesi bu ülkede yaşayan insanlarımızın da daha iyi koşullarda yaşamasını da beraberinde getiriyor. Şuan devletimizin tüm temsilcileri mükemmel bir ahenk içinde çalışıyor. Avusturya’da yaşayan 300 bin Türkiye kökenli vatandaşımızın huzuru, mutluluğu, bu ülkede sorunsuz yaşamaları bizim için çok önemli.” sözlerini kullandı.

Rusya ile Ukranya arasındaki savaş başta olmak üzere Avrupa’nın gıda ve enerji ihtiyacının karşılanmasında Türkiye’nin rolünün önemini de anlatan Büyükelçi Ceyhun, 2023 yılında iki ulkenin ilişkilerinde yeni gelişmelerin de olacağını belirtti.

Haber / Fotograf: Yunus Ozan Söyler

Önceki İçerikWK WİEN: VİYANA MAĞAZALARI 8 ARALIK’TA AÇIK
Sonraki İçerikViyana’da “Yunus’un izinde” programı düzenlendi