COVID-19’a karşı korunmak için kullanılan antikor ilacı Evusheld yakında Avusturya’da satış sunulacak.

 Avusturya Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein, “Evusheld, tıbbi nedenlerle aşı olamayan veya aşının etkili olmadığı kişiler için korona aşısına bir alternatif sunuyor. Bu savunmasız gruba artık bir koruma seçeneği de sunabildiğimiz için mutluyum. İlaçlar risk hastaları için etkili bir ek önlemdir . Hadi onlardan yararlanalım!”  dedi.

Sağlık Bakanlığı yakın zamanda AstraZeneca ile gelecekte semptomatik COVID-19 hastalıkları için koruyucu olarak kullanmak için Evusheld için bir sözleşme imzaladı. Evusheld Mart ayı içerisinde Avusturya’da satışa sunulacak. Antikor kombinasyonu, öncelikle bir COVID-19 aşısına karşı yetersiz bir bağışıklık yanıtı olan veya mevcut bir COVID-19 aşısı ile aşılanamayan ve bu nedenle ciddi bir seyir riski altında olan yüksek riskli hastalar için geliştirilmiştir. Avusturya’da önleyici olarak, yani hastaların henüz virüsle temas etmediği bir zamanda kullanılacaktır.

Bunlar hastalar arasında, özellikle, aktif kemoterapi gören kan kanseri veya diğer kanser türlerini, diyaliz hastalarını veya bir organ nakli sonrasında veya multipl skleroz ve romatoid artrit gibi hastalıklar nedeniyle immünosupresif ilaç alan hastaları içerir. Bu insanlar özellikle şiddetli bir COVID19 seyrine karşı hassastır, ancak şimdiye kadar kendilerini buna karşı yeterince koruyamamışlardır. AstraZeneca tarafından geliştirilen antikor ilacı AZD7442 – Evusheld – ile artık bu insan grupları için COVID-19’a karşı etkili koruma sağlayan bir ilaç mevcut.

 

EMA tarafından onay baharda bekleniyor

Avusturya’da Evusheld, özellikle ciddi kronik veya yaşamı tehdit eden hastalıkları olan hastalara, Compassionate Use Program adı verilen bir programın parçası olarak onaylanmadan önce sunulabilir.

AstraZeneca Avusturya Tıbbi Direktörü Botond Ponner, “Bağışıklık sistemi zayıf olan birçok hasta uzun süredir bu haberi bekliyordu” diyor ve şöyle devam ediyor: “Çünkü artık onlar da yakında kendilerini COVID-19’un sonuçlarına karşı etkili bir şekilde koruyabilecekler ve en iyi şekilde sosyal hayata yeniden katılabilecekler.”

Bununla birlikte, korona aşısı, şiddetli bir COVID-19 seyrine karşı hala en iyi korumayı sunmaktadır ve aşı, salgınla mücadelede birincil önlem olmaya devam edecektir. Belirli bir durumda tedavinin gerekli olup olmadığına özel olarak eğitilmiş doktorlar karar verecektir (kısmen salgın doktorları, kısmen yerleşik doktorlar – bu durum federal eyaletlerde değişiklik gösterir).

Önceki İçerikSAVAŞ SAYISIZ KAYBEDEN YARATIR
Sonraki İçerikVİYANA TURİZMİ OCAK AYINDA KRİZ ÖNCESİ SEVİYENİN YÜZDE 30’UNA ULAŞTI