Covid-19 Pandemi döneminde yatırım yapılır mı? Hangi sektörler için fırsat oldu, birçok sektör ekonomik olarak etkilenirken bazı sektörler büyüme gösterdi. Sizde işletmeniz ve işiniz için Covid-19 Pandemi dönemini fırsata çevirebilirsiniz.

Nasıl mı?

Yazı: Fedai Çakır

Elbette Pandemi döneminde sağlık çalışanlarından sonra en çok enfeksiyona maruz kalan sektör çalışanları arasında market çalışanları ile kargo, kurye hizmetinde çalışanlar oldular. Her riskin bir bedeli olduğu gibi Covit-19 Pandemi döneminde ekonomik olarak büyüyen sektörlerin başında marketler, kargo, kurye şirketleri geldi. Hacimlerini biranda yüzde 300 seviyelerde artıran bu sektör her sektörün işçi çıkardığı dönemde yeni işçi alımı yaparak istihdamda oluşturdular. Türkiye’de sadece şok market bu dönemde 1200 ek işçi alımı yaptı. Kargo şirketleri yığılmaların önüne geçebilmek için şubelerine kota sistemi koydular. Talepleri karşılayamaz oldular.

Peki, marketiniz yoksa ve de kargocu olamayacaksanız nasıl büyüyeceksiniz nasıl kaçan bu fırsat trenine bineceksiniz.

İşte size önerilerimiz.

  • Dijital yatırım yapın. Yeni iş fikirleri bulun yeni internet sitesi ve App uygulamaları yaptırarak rakiplerinizin önüne geçin. Artık 60 yaş üstü insanlarında bu dönemde internetten alışveriş yapmayı öğrendiğini unutmayın.
  • Canlı yayın ile ürün satışı ve tanıtımı yapın. Bu konuda sosyal medyayı etkin kullanabilirsiniz yada kendinize ait app uygulaması ile daha profesyonel alana işinizi taşıyabilirsiniz. Bu canlı yayın satışını şöyle düşünün bir dönem önemli bir satış alanı olan televizyonlardan Tele Satış sisteminin internet olanakları ile yapılışı olarak.
  • Ek yatırım yapacak ekonomik imkanım yok yada bu riske girmek istemiyorsanız var olan internet portallarına dahil olmayı deneyin. Mesela Avusturya’da Viyana’da internet gelişmiş ileri teknoloji satış sanal mağazası olan bir marketin Trol şehrinin ya da başka bir Avusturya şehrinin tedarik ve teslimat noktası olun. Böylece marketinizden sanal satış yapma imkânınız olacaktır.
  • Rakiplerinizin ve birçok başka işletmelerin satış yaptığı sanal portalların da mağazanızı açın oralarda satış yapmayı deneyin.
  • Artık kargo ve kurye hizmeti daha çok iş ve olanaklar gelişmektedir. Kendi dağıtım alanınızı oluşturun.
  • Değişik fikirler yaratın dijital dünyada yerinizi alın.

Bir çok güzel fikri olan ve hayata geçirmekte zorlanan yada bu fikrini hayata geçirecek profesyonel ekip bulamıyoruz dediğinizi duyar gibiyiz. Türkiye’den www.ninda-an.com inceleyin. Sinema’dan,  Festivallere, İnternet sitesinden App uygulamalarına kadar yenilikçi projelere açık bir ekip sizi bekliyor olacak.

Dönem yenilikçi adımlar atmada ve diğital dünyada bende varım deme zamanı…

Önceki İçerikTÜRKİYE’DEN AVRUPA PİYASASINA YERLİ VE MİLLİ BİR SİGORTA ŞİRKETİ GİRİYOR
Sonraki İçerikMAHER HOLDİNG SİGORTA GRUBU AVRUPA’YA AÇILIYOR