Geçtiğimiz günlerde Avusturya’da Turizm acentelerinin de katılımı gerçekleşen bir toplantı ile Viyana’ya yeni bir Havayolu firmasının Türkiye uçuşlarının olacağını sevgili Adil Elmas ve ekibinin haberleri ile duyduk.

Yazı: Fedai Çakır

İsmini ilk kez duymama rağmen benim şaşırmama neden olan asıl olay bu havayolu şirketinin Dünyadaki tek emniyet ve ürün derecelendirmesi yapan havacılık sitesi AirlineRatings.com tarafından 2016 yılında yapılan değerlendirmede, tam puan anlamına gelen 7 yıldız alarak dünyadaki 448 hava yolundan sadece 137 tanesinin seçilebildiği emniyetli havayolları arasına girmiş olmasıydı.

Corendon Airlines üst düzey yöneticileri ile Viyana’daydı.

Benim gibi ilk kez bu havayollarının ismini duyan Viyana’da ve Avusturya’da yaşayan birçok Türk vatandaşından değişik yaklaşımlar geldi. İsminin az duyulmasından olsa gerek bazı yorumlar havayolu şirketinin güvenlik zafiyeti içinde olabileceği, kısaca uçmak için emniyetli olmayacağı yönünde yorumlardı bunlar. Biraz araştırınca şirketin tam tersine emniyetli bir uçuş ve seyahat etmek için özellikle seçilebilecek bir şirketmiş Corendon Airlines.

Corendon Airlines yaz aylarından itibaren Viyana’dan Antalya, İzmir havaalanları başta olmak üzere Türkiye uçuşları başlayacak. Adil Elmas’ın canlı yayınlarına ve haberlerine en çok gelen yorumlardan ve isteklerden bir kaçı da özellikle yaz aylarında Türkiye uçuşlarını fahiş denilebilecek rakamlara çıkaran diğer firmalara karşı alternatif fiyatlarla ekonomik uçuşların olmasından yanaydı. Umarım öyle olur gerçektende yaz aylarında yükselen uçak fiyat fiyatları yüzünden kalabalık aileler başta olmak üzere birçok aile araba ile ana vatana gelmeye çalışıyorlar. Ekonomik bilet ile bu ailelerin birçoğu araç ile seyahat yerine uçmayı tercih edecektir. Buda başta hepimizi üzen araç kazalarının da azalması demektir.

Corendon Airlines hikayesi aslında tam bir başarı öyküsü. Türklerin bende varım dediği Turizm ve Havayolu taşımacılığında önemli bir başarı hikayesi olarak ilerleyen zamanlarda tarihimizde yerini sağlamlaştıracaktır.

CORENDON AİRLİNES HAKKINDA BİRAZDA BİLGİ VERELİM.

Kaç uçağı vardır: Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Yıldıray Karaer’in yürüttüğü Corendon Airlines’ın filosunda 11’i Türkiye; 3’ü Hollanda tescilli olmak üzere 14 adet Boeing 737-800 bulunmaktadır.

Ne kadar güvenli bir havayolu şirkettir: IATA üyesi Corendon Airlines; ayrıca AOC, IOSA, JAR-OPS 1, ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, ISO 27001, JAR 145 ve Engelsiz Havayolu belgelerine sahiptir.

Kurulduğu 2004 yılından bu yana havacılık emniyetine yatırım yapan Corendon Havayolları, dünyadaki tek emniyet ve ürün derecelendirmesi yapan havacılık sitesi AirlineRatings.com tarafından 2016 yılında yapılan değerlendirmede, tam puan anlamına gelen 7 yıldız alarak dünyadaki 448 hava yolundan sadece 137 tanesinin seçilebildiği emniyetli havayolları arasına girdi.

Dünyada 3000 havayolu şirketi arasından 260’ ının ulaşabildiği “IOSA (IATA Operasyonel Güvenlik Audit) Sertifikası”nı aldı.

 Mali yapısı: Corendon Turizm Grubu bünyesinde kurulan Corendon Airlines, Türk tescilli bir hava yolu operatörüdür. Corendon Turizm Grubu’nda ayrıca Hollanda, Belçika ve Almanya’da operasyon düzenleyen tur operatörleri, Avrupa ve Türkiye’de otelleri bulunan bir otel zinciri ve incoming şirketleri yer almaktadır.

Çevreci: 2004 yılında Almanya Federal Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulan turizm odaklı çevre ve iklim koruma kuruluşu Atmosfair’ın 2016 yılı değerlendirmesinde Corendon Airlines, yolcu başına doğaya salınan karbon miktarı bakımından dünyadaki en temiz havayolları arasında dördüncü; Türkiye’deki havayolları arasında ise 1. sırada yer aldı.

11 Nisan 2005’te Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden İşletme Ruhsatını alan Corendon Airlines, ilk uçuşunu 12 Nisan 2005’te Eindhoven’dan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gerçekleştirdi. Bu uçuş ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ilk kez bir yolcu uçağı inmiş oldu.
Önceki İçerikAvusturya’da Yeni Koalisyon Hükümetinin Programı Açıklandı
Sonraki İçerikRESİMLERİN GİZEMİNİ TAŞIYAN ŞİİRLER