Eğitim Bakanı Heinz Faßmann gerçekleştirdiği basın toplantısında okullar ile ilgili güncel haberleri paylaştı. 5 Mayıs tarihinde başlaması planlanan Zentralmatura (Merkezi Olgunluk Sınavı) sınavının 18 Mayıs haftasına ertelendiğini duyuran bakan, koronavirüs vakalarında artış yaşanmadığı sürece 18 Mayıs haftası yazılı sınavlarla başlanacağını duyurdu.

Yazılı sınavların ilk olarak Almanca ve İngilizce gibi dil sınavlarıyla başlayacağını söyleyen Faßmann, matematik dersinin öğrencileri daha zorlayan bir alan olduğunu bu yüzden onlara daha çok çalışabilme imkanı sunmak adına bu sınavı dil sınavlarından sonra gerçekleştireceklerini açıkladı.

2 hafta süre lazım

Bakan Faßmann bu sene 40.000 öğrencinin gireceği Zentralmatura sınavından en az 2 hafta önce 8. sınıf öğrencilerinin hem son sınavlarına girmeleri hem de normal okul temposuna alışabilmeleri adına en az iki hafta hazırlık süreleri olması gerektiğini bildirdi.

Zentralmatura tarihlerinin 2 hafta ileri alınmasının ardından üniversitelerin bazı bölümlerinde yapılan girmiş sınavı tarihlerinin de buna göre ayarlanacağını belirten bakan salgının seyredişinin tarihleri etkileyebileceğini dile getirdi.

6-14 yaş arası öğrencilere destek

Eğitim Bakanı daha önce duyurulduğu gibi 6-14 yaş arası öğrencilerin gerektiği takdirde okulda rehberlik ve etüt imkanı sunulacağını söylerken bu hizmetlerden şu anda sadece %1’lik bir kesimin faydalandığını ve burada çalışan gönüllü öğretmenlerin olduğunu söyledi.

Faßmann ayrıca şu ana kadar okullarda toplam 71 üniversitelerde de 51 kişide koronavirüs görüldüğünü bu sayıların önemli bir kısmının karantina altındaki eyaletlerde seyrettiğini sözlerine ekledi.

 

Foto: BKA/Andy Wenzel

Önceki İçerikUZMANLAR BİRÇOK HASTAYA BALIK YEMELERİNİ TAVSİYE EDİYORLAR. KORONA İÇİN BALIK FAYDALI MI?
Sonraki İçerikWiener Home Office Förderung extrem stark nachgefragt