Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Başbakan Yardımcısı Werner Kogler ve Maliye Bakanı Magnus Brunner bakanlar kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundular. Avusturya Başbakanı Karl Nehammer tanıtımı gerçekleşen Eko-Sosyal Vergi Reformunun çalışanlar için daha fazla yarar sağlayacağını söyledi

Foto: Bka / Dragan Tatic Haber: Adil Elmas

Bu reform ile insanların maddi olarak rahatlatmalarını amaçladıklarını ve bunu da başardıklarını dile getiren Nehammer, “Bu vergi reformu hükümet programının merkezi bir elemanıdır. Halihazırda düşük gelirlilerin rahatlamasını sağlamıştık. Şimdi ise 3,8 Milyon vergi ödeyen orta gelirlileri de dikkat alıp onların da yüklerini hafifletmek istiyoruz. Aile bonusu kendi başına önemli bir enstrüman olup, şu anda 1.500 Euro olan ödeme tutarını 2.000 Euro’ya yükseltiyoruz. Böylece az geliri olanlarda daha fazla para alacaktır. Düşük gelirlilerde, her ne kadar kazançları gereği vergi hesaplamasına dahil olamasalar da, bu reformdan bir çeşit “negatif vergi” ile yararlanacak, yani sosyal güvenlik katkı payları geri ödenmelidir.” Dedi. Başbakan Nehammer, 2025 yılına kadar 18 Milyar Euro’luk bir yardım planlandığını da sözlerine ekledi.

Başbakan Yardımcısı Werner Kogler de yaptığı konuşmasında, bu reformu Avusturya tarihinde yapılmış en büyük transformasyon reformu olarak değerlendirdi.

Im Bild Bundeskanzler Karl Nehammer (m.), Vizekanzler Werner Kogler (l.) und Bundesminister Magnus Brunner (r.) beim Pressefoyer nach dem Ministerrat am 26. Oktober 2020.

“Havada daha az kir, cepte daha fazla para”

Kogler,Planlandığı gibi, vergi reformunun merkezi noktası, vergi reformu olacak ve buna karşılık bölgesel olarak kademeli bir iklim ikramiyesi ödenerek bir karbondioksit vergisinin getirilmesi olacaktır. Bu vergi reformu “ekolojik olarak sürdürülebilir, sosyal olarak kabul edilebilir ve ekonomik olarak mantıklı” olduğu anlamına gelir. Özellikle karbondioksit vergilendirmesi şimdiden uluslararası ilgiyi çekiyor. Karbondioksit’in bir fiyatı olacak, ancak insanlar daha sağlıklı hava, daha az kirlilik ve ceplerinde daha fazla para olacak.” Dedi.

Başbakan Yardımcısı Kogler, Klima bonusu verileceğini de söyleyerek, “ Kişi başı 100 Euro ve giriş yaptıkları için yine kişi başı 100 Euro ektra alacaklar. Bu iki çocuklu bir aile için ayda 600 Euro anlamına gelir. Kısaca amaç fosil enerjiden çıkıp solar enerjiye geçiş yapmaktır.” Diye konuştu.

Maliye Bakanı Magnus Brunner ise Karbondioksit vergisinin 30 ila 55 Euro arasında  belirlendiğini söyledi.

Brunner, “Değerlendirme taslağı ile karşılaştırıldığında, planların değerlendirilmesinden sonra hala bazı değişiklikler var. Sağlık sigortası primlerinde başlangıçta planlanan azalma yerine, daha yüksek bir sosyal sigorta primi olacaktır. Örneğin, sağlık sigortası primlerini düşürerek düşük gelirler üzerindeki yükü azaltmaya yönelik orijinal plan, örneğin sosyal güvenlik kurumları tarafından eleştirilmişti. Bu amaca şimdi, önceki 400 Euro’dan yılda maksimum 650 Euro’ya yükseltilecek olan mevcut sosyal güvenlik primi yoluyla ulaşılacaktır. Gelir vergisinde yapılan indirim ile artık yıl başından itibaren birkaç seviye yerine karma bir vergi oranı sağlanıyor.” Diye konuştu.

Önceki İçerikVİYANA BELEDİYESİ VE VİYANA TİCARET ODASINDAN YENİ DESTEK PAKETİ
Sonraki İçerikBÜYÜKELÇİ CEYHUN “İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNDE İYİ DİYALOGLARA SAHİBİZ”