Sevgili okurlar Ülkemizi ve bütün dünyayı saran Koronovirüsü sebebiyle vaka sayısının hızlıca arttığını görmekteyiz. Bu virüsün ; Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir. Bu şekilde bulaşma riski olan hastalığın en güzel önlemi evizmide vakit geçirerek enfekte yani hastalığı taşıyan kişilerden uzak kalmakla olmaktadır. Sokakta ki insanların bu hastalığa yakalanmış olduğunu bilmiyoruz ve bana bişey olmaz mantığı çok yanlış bir düşüncedir. Hepimiz televizyondan veya sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla başta İtalya olmak üzere halkın bilinçsiz bir şekilde sokakta gezmesiyle o ülkelerde arttığını gördük. Geçen gün televizyon da İtalya da görev yapan Belediye Başkanının söylediklerini dinlerken bu bilinçsizliğin ne kadar büyük safhada olduğunu farkettim .

Hani bazen olur ya ; yaoff keşke evde olsam da şunu yapardım diyebileceğimiz. Evet şimdi o hayallerinizi gerçekleştirme vaktidir. Benim gibi bir çok uzman Aile İçi İletişim seminerlerimiz de hep bahsederiz ; “Eğer eviniz de sorun olmasını istemiyorsanız birlikte kaliteli vakit geçirin “. İşte bunun için bolca vaktiniz olacak.

Evde kaldığımızda sizlere tavsiyelerim şunlar olacak ;

Birlikte Kitap Okuma Saati yapabilirsiniz

Çocuklarınızın sıkılmaması ve sizleri örnek alabilmesi için evde ki tüm bireylerin severek okuyabileceği kitabı birlikte okuyabiliriz. Şu an TÜBİTAK’ın çocukların ilgisini çekebilecek birçok dergiyi internet üzerinden ücretsiz olarak erişime açtığını unutmayın.

Çocuklarınızla Etkinlik Yapabilirsiniz

Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmenizi öneriyorum dediğimde hep şöyle bir cümleyle karşılaşıyorum “hocam ders çalışıyoruz birlikte vaktimiz kalmıyor ne yapmalıyım ?”. evet şu an keyifli olarak geçirebileceğimiz vaktimiz var. Bütün aile bireylerin katıldığı  oyunlar oynayabilirsiniz , mutfaktabişeyler yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz , evde sorumluluklar vererek ev içi sorumluluk kazanmasını sağlatabilirsiniz ve el işi kabiliyetinin gelişmesi için etkinlikler yapabilirsiniz.

Ailece film izleyin

Aileniz için keyifle ve birlikte zaman geçirebileceğiniz filmler tercih ediniz fakat tercih edeceğiniz filmler de  ‘korku, gerilim, salgın, hastalık, ölüm vb.’ temalardan uzak durmanızı önemle tavsiye ederim.

Görüntülü konuşun

Arkadaş, akraba ve diğer insanlarla iletişim kurarken yüz yüze görüşmek yerine dijital iletişim yollarını tercih etmeniz, içinde bulunduğumuz bu dönem için oldukça doğru bir tercih olacaktır. Bu sabah kızımın öğretmeniyle konuştuğumda bana “hocam bu sorun bittiğinde en çok çocukların içine kapanmasından endişe ediyorum ve bu konuda görüntülü arkadaşlarıyla konuşması çocukların sosyalleşmeden uzaklaşmasını engeller diye düşünüyorum” önerisi bence çok önemli.

Evet şu an böyle bir süreç içindeyiz ve bu süreç çok uzun şekilde devam etmesini istemiyorsak uyarıları dikkate almalıyız. Birde lütfen çocuklarınızla birlikte haberleri izlemeyin çünkü çok bilgiye sahip olmadıkları için endişeye kapılma düzeyi yükselicektir. Çocuklarınız size bu konuda merak ettiklerini sorduğunda internette var olan animasyon ile tedbirleri anlatan videoları birlikte izleyebilirsiniz.

Sağlıcakla ve evinizde kalmanız dileğiyle

Uzm. Psikolog Atakan ASLAN

Önceki İçerikDaha Fazla Gönüllüye İhtiyaç Var
Sonraki İçerikUZMANLAR BİRÇOK HASTAYA BALIK YEMELERİNİ TAVSİYE EDİYORLAR. KORONA İÇİN BALIK FAYDALI MI?