Avusturya’da cuma akşam üzeri başbakan yardımcısı Heinz Christian Strache’nın 2017 yazında İbiza’da gizli kamera ile  çekilmiş videosunun yayınlanması üzerine Avusturya politikasında büyük çalkantılar meydana geldi.

Dün akşam Başbakan Sebastian Kurz’un gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısında ”Genug ist genug”, yani ”yetti artık” sözleriyle sonlanan 1 yıl 5 ay süren ÖVP-FPÖ koalisyon hükümeti erken seçimlerin önünü açtı.

Cumhurbaşkanı Van der Bellen’den Açıklama

Cuma akşamında beri Avusturya gündemine oturan skandal video hakkında Cumhurbaşkanı Van der Bellen de ‚ ”Dünden beri görmek zorunda kaldığımız sahneler utanç vericiydi. Kimse Avusturya için utanmak zorunda kalmamalı. Biz böyle bir toplum değiliz” şeklinde açıklamada bulundu.

Erken Seçimler İçin Tarih Eylül Ayı

Başbakan Kurz ve Cumhurbaşkanı Van der Bellen 19 Mayıs Pazar Günü tekrar bir görüşme gerçekleştirdiler. İlk açıklamalarında da erken seçimlere gidilmesi gerektiğine değinen Sebastian Kurz, Cumhurbaşkanı Van der Bellen ile yeni seçimlerin Eylül ayı başında düzenlenmesine karar verdiler.

Van der Bellen Görüşmelere Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı bugün diğer parti liderleriyle de görüşecek. Eylül ayına kadar hangi kadronun Avusturya’yı yöneteceği ise merak konusu.

Norbert Hofer’den Facebook Aracılığıyla Açıklama

Cumhurbaşkanıyla görüşmek üzere yolda olan Norbert Hofer, ÖVP’nin, FPÖ’lü İçişleri Bakanı Herbert Kickl’ın da görevden alınması talebi üzerine facebooktan paylaştığı videoda Kickl’ın göreve geldiğinden beri çok önemli işler başardığını ve böyle bir talebi anlayamadığını söyledi. Hofer ayrıca güçlü bir FPÖ için her şeyi yapacağını sözlerine ekledi.

Önceki İçerikAVUSTURYA’DA ERKEN SEÇİME GİDİLECEK
Sonraki İçerikAVUSTURYA HÜKÜMETİNDE ÇALKANTILAR DEVAM EDİYOR