Templates by BIGtheme NET

KOBİLERE NEFES KREDİSİ NEFES ALDIRMIYOR

Yazı: Ezgi Ülkü Aykut

Ekonomi içinde KOBİLE’ler nefes alsın diye çıkarılan 200.000 TL’lik krediyi bankaların sıkı kuralları ve tutumları nedeniyle almak neredeyse imkansız hal almaktadır.

Evet bir çok  hibe ve teşvik programı şu an açık durumda. Doların 4.50 TL bulduğu bu dönemde piyasayı rahatlatmak için doğru yapılmış adımlar…

Ancak mevzuatlara bağlı uygulamalar hakkında açıklamalar yapılmadığı için bu desteklere ümit bağlayan KOBİ’lerimiz hayal kırıklığına uğramakta ve gerek hibe gerekse teşvikler doğru yerlere ulaşmamaktadır.

1 Mayıs 2018 tarihi itibari ile uygulamaya sokulan İmalat Sektöründe faaliyet gösteren ve yeni yatırım düşünen firmalarımız için KDV İstinası açıklandı bildiğiniz gibi. Yeni yatırım düşünen birçok firma bu habere umut bağladı. Öyle ki 100.000 TL. bir makinanın KDV’si %18 oranını baz aldığımızda 18.000 TL. dir. Ve firmalar mal alımı sırasında bunu ödemek zorundalar. Ancak bu KDV İstisnası ile 18.000 TL.’yi işletme sermayesi olarak kullanabileceklerini düşündüler.

Ta ki başvuru şartlarını öğrenene kadar.

KOBİ bu istisnadan yararlanmak için ilk önce kapasite raporu almak zorunda… Firma bu belgeyi Ticaret ve Sanayii Odalarından temin edebilir.  Sonra makinasının KDV İstisnasında Belirtilen Makine Listesinde olup olmadığını öğrenerek bundan yararlanabilmektedir.

Eğer bu imalat sektörüne verilen bir teşvik ise neden firmaların sektörlerine bağlı makine & ekipmanların hepsini bağlamıyor?

Gelelim diğer teşvik kalemimize…

Esnaf ve Sanatkâr ‘a yönelik 200.000 TL. Nefes kredisi…

Adı üstünden Esnaf ve Sanat karlara verilen bu destek için firmanın Ticaret ve Sanayi Odasına üye olması gerekmekte. Ki ilk ve en önemli şart bu… E o zaman nerde kaldı Esnaf ve Sanatkar?

Bitmedi Ticaret Odaları ise oda kayıt sürelerine dikkat etmekte. Bununla birlikte Ticaret Odalarının da bu kredi konusunda bir söz hakkı yok. Krediyi kimin kullanacağının kararı bankaların tekeline bırakılmış durumda… Bankalar ise sağlamcı bir politika güderek belirli firmalara bu krediyi kullandırmakta…

Eeee biz bu hikâyeyi bundan bir ya da birbucuk yıl önce KOSGEB’in 50.000 TL.’lik nefes kredisinde yaşamamış mıydık? O önemde KOSGEB sistemine 400.000 ‘e yakın KOBİ kayıt olmuştu. Birçok firma 20.000 TL ile 50.000 TL. Aralığında kredi hakkını kullanmak istemiş ancak bankalar kredi onayını vermemişti. KOSGEB bu noktada hiçbir kamu kurumunun yapmayacağı bir şeyi yapmış ve tek tek hak kazanan Kobileri aramıştı hatta yetmemiş KOSGEB müdürleri tek tek bankaları dolaşmak zorunda kalmıştı.

Şimdi 200.000 TL kredi içinde aynı durum söz konusu değil mi? Şimdi size bankaların müşterilerini memnun etmek için mi bu krediyi açıkladınız?

Eğer amaç gerçekten KOBİLER ise o zaman neden bu kredi KGF üzerinden verilmedi. Kaldı ki TOBB , KOSGEB , TOSYÖV ,TESK ve tüm bankalar KGF ortağı değil mi? Böyle bir çalışma ile bu destekler ihtiyacı olan KOBİ’lere verilerek istenen amaca ulaşılmaz mıydı?

KOBİ sahiplerine buradan seslenmek istiyorum lütfen bu kriterleri göz önüne alarak başvurularınızı yapın yoksa hayal kırıklığı ile karşılaşırsınız…

Ezgi Ülkü Aykut
Dış Ticaret Uzmanı ve Eğitim Danışmanı
Ezgi Ülkü Aykut
Dış Ticaret Uzmanı ve Eğitim Danışmanı
Mail: ezgikoza@hotmail.com

Cevapla

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful