Omikron dalgasının mevcut zirvesine rağmen, hükümet açılma adımlarını sürdürüyor. Hükümet, mağazalarda ve müzelerde 2G kuralının kaldırılmasından sonra Cumartesi gününden itibaren mevcut gevşemeye ek olarak, beden teması gerektiren hizmetler için geçerli olan 2G kuralının 12 Şubat’tan itibaren kaldırılacağını duyurdu. Ayrıca organizasyonlarda artık kişi sayısında üst sınır olmayacak, ancak yine de aşı veya iyileşmiş olma şartı devam edecek.

Yani kuaför ziyaretleri artık kesin bir aşı veya iyileşmiş olma şartı aranmayacak olup, negatif bir test sonucu (3 G kuralı) yeterli olacaktır.

Etkinliklerde hem 2G kuralı hem de FFP2 maske takma zorunluluğu hem iç hem de dış mekanlarda devam edecek. 50’den fazla kişinin bulunduğu, oturma yeri tahsis edilmemiş etkinliklere yalnızca tüketim yasağı söz konusu olduğunda izin verilecek. Gece gastronomisi hala mümkün değil, sokağa çıkma yasağı yine 24:00 olarak devam edecek.

Açıklamada, omikron dalgasının zirvesindeki yüksek sayıda yeni enfeksiyona rağmen, yoğun bakım ünitelerindeki durumun önceki dalgalara göre “yönetilebilir” olduğu belirtildi. Bu gelişme, Corona Prognoz Konsorsiyumu’nun öngörüleri ve GECKO Komitesi çerçevesinde Covid kriz koordinasyonunun değerlendirilmesi ile uyumludur. Hastanelerdeki “istikrarlı ve öngörülebilir durum”, gündelik hayatın hemen her alanında açılma adımlarının atılmasını mümkün kılacaktır.

Başbakan verilen sözlerin bir bir yerine getirildiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:”Bir sonraki açılış adımları 12 Şubat’tan itibaren gerçekleşecek. Son birkaç haftadaki tüm veriler ve rakamlar bize şunu gösteriyor: Önceki korona dalgalarının aksine, Omikron şu anda sağlık sistemimiz için akut bir tehdit oluşturmuyor.”

Normal ve yoğun bakım ünitelerindeki gelişme istikrarlıdır ve tıbbi kapasitelerde aşırı bir talebi temsil etmemektedir, diyen Başbakan şunları söyledi: “Yine de, şu anda sömestr tatilini çocuklarıyla birlikte eğlence etkinlikleri için kullanan herkese sesleniyorum: FFP2’nizi takın. – Sadece zorunlu olduğu yerde değil, aynı zamanda birçok insanın bir arada olduğu yerlerde de maskenizi takmaya devam edin.” Henüz aşı yaptırmayanları da aşı olmaya çağırdı. Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein (Yeşiller) ayrıca şunları vurguladı: “Geçtiğimiz haftalarda artan oranda destekleyici aşılar ve koruyucu önlemler başarı gösteriyor. Yüksek sayıda enfeksiyona rağmen, sağlık sistemimiz şu anda aşırı yüklenmeden korunmaktadır. Bu nedenle mevcut tahminler, koruyucu önlemleri adım adım gevşetmemize izin veriyor.” Sağlık sistemimizde sürdürülebilir bir rahatlama sağlamaya devam edebilmek için burada temkinli ilerlemek önemlidir.

Bakan, bu nedenle önümüzdeki günlerde ve haftalarda FFP2 maskeleriyle kanıtlanmış güvenlik ağına güvenmeye devam etmenin önemli olduğunu açıkladı.

Önceki İçerikAvusturya’daki çığ düşmesi sonucu 8 kişi öldü
Sonraki İçerikSÜREKLİ KAPANMALAR NEDENİYLE AVUSTURYA’DA NEREDEYSE 400.000 KİŞİ İŞSİZ