Başvuru sayısında önemli bir artışın ardından İçişleri Bakanlığı’nın bugün “sığınma istismarına” karşı “keskin bir önlem” başlatacağı, daire başkanı Gerhard Karner (ÖVP) tarafından düzenlediği basın toplantısında duyuruldu.

Farklı seviyelerde “kötüye kullanım plan kareleri” adı verilen 300 öncelikli önlem planlanmıştır. Federal Göç ve İltica Dairesi’nden gümrük soruşturması ve maliye polisine kadar 1400’e yakın polis memurunun aynı anda görevde olacağı belirtildi.

Yüzde 115 daha fazla sığınma başvurusu

Karner, başlangıçta Ukrayna’daki savaşın diğer bölgelerden gelen mülteci sayısında azalmaya yol açacağının varsayıldığını açıkladı. Ama durum tam ters söz konusu oldui. İlk çeyrekte Avusturya’da yüzde 115’lik bir artışa tekabül eden 11.000’den fazla sığınma başvurusu yapıldı. Görünüşe göre birçok insan kaçakçısı, Ukraynalılar için ücretsiz seyahat yoluyla sözde gevşek kontrolleri kendi amaçları için kullanmaya çalıştı.

İçişleri Bakanı’nın da vurguladığı gibi, bu durum net sınırlar çizme ihtiyacını doğuruyor. İhtiyacı olanlar için yardım var, ancak sistem istismar edilmekle tehdit edildiğinde tutarlı bir şekilde tepki verecek. Karner, menşe ülkeleri Hindistan, Türkiye ve Tunus olan ilk 5 ülke arasında vatandaşlarına çok nadir durumlarda sığınma hakkı tanınan üç ülke olduğunu da hatırlattı.

İçişleri Bakanlığı insan kaçakçılarıyla mücadeleye öncelik vermek istiyor

Öncelikli insan kaçakçılarıyla mücadele olmak üzere çok çeşitli düzeylerde başlanmak isteniyor. Ele geçirme olaylarının çoğunun Macaristan ile sınır bölgesinde ve trenlerde yaşandığı yerler olan üst düzey yol ağında, daha fazla kontrol gerçekleştirilecektir. Bu yıl şimdiye kadar 2021’dekinden çok daha fazla kaçakçı yakalandı. Yıl genelinde 400, bu yıl ise ilk üç ayda 123 kaçakçı yakalandı.

Sosyal yardımların kötüye kullanılması soruşturulacak

Ancak kırmızı ışık alanına ve kayıt dışı çalışmaya da odaklanılacaktır. Ayrıca sosyal yardımların suistimal edilip edilmediği konusu da daha detaylı ele alınacak.

İçişleri Bakanı, önlemin tam olarak ne kadar süreceği ve kendisi için ne zaman başarılı olacağına dair bir rakam vermek istemedi.

Önceki İçerikYalnız ebeveynlere 100 Euro yardım
Sonraki İçerikAVUSTURYALI SİYASETÇİLERDEN BAYRAM MESAJI