Çalışma Bakanı Martin Kocher: İşsizlik sabit bir seviyede

Çalışma Bakanı Martin Kocher


AMS’de Şu anda 322.883 işsiz veya eğitimli olarak kayıtlı bulunuyor. Bunlardan 251.036 kişi işsiz ve 71.847 kişi AMS eğitim önlemlerine katılıyor. Bir önceki haftaya kıyasla, eğitim katılımcıları da dahil olmak üzere işsizlik 819 kişi azaldı.
Çalışma Bakanı Martin Kocher, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,“Mevsimsel faktörler nedeniyle işsizlik genellikle yaza kadar düşmeye devam eder. İşgücü piyasasında bu yılki çıkış pozisyonu, bildirilen birçok açık pozisyon nedeniyle iyi durumda. Ancak, mevsimsel eğilimin bu yıl devam edip etmeyeceği, büyük ölçüde Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmeye bağlı ve bu nedenle şu anda güvenilir bir şekilde tahmin yapılmaz” dedi.
Geçen yıl ile kıyaslandığında işsizlikte çok olumlu bir gelişme görülebilir. Nisan 2021’in ortalarında, etkilenen üç federal eyaletten birinde karantina sona erdiğinde, Avusturya genelinde işsizlik şu an olduğundan 115.626 daha yüksekti. Ülke çapında ilk karantinanın kademeli olarak gevşetildiği 2020’nin aynı döneminde, bugüne kıyasla 256.889 kişi daha işsiz veya eğitimdeydi. Ve 2019’da işsiz sayısı şu anki rakamdan 32.473 daha fazlaydı.
Bu hafta 46.989 kişi kısa çalışma için ön kayıt yaptırdı. Çalışma Bakanı Martin Kocher kısa süreli çalışma için şu sözleri söyledi: “Bir önceki haftaya kıyasla bu, kısa çalışma için ön kayıtlarda 4.312 kişilik bir artış anlamına geliyor. Bunun nedeni büyük ölçüde savaşın neden olduğu arz darboğazlarıdır. Ancak, artış şu anda hala ılımlı”.

Önceki İçerikViyana-Floridsdorf’ta YOL ÇALIŞMALARI
Sonraki İçerikOKULLAR DA MASKE ZORUNLULUĞU KALKIYOR!