Atatürk Havalimanı’nın taşınmasının ardından İstanbul Havalimanı’ndan ilk iç hat uçuşu gerçekleşti. Ankara’ya gidecek olan uçak saat 14:26 itibariyle havalandı. Taşınma işlemlerinin büyük kısmının tamamlandığı İstanbul Havalimanı’nda, yurt dışı uçuş işlemleri devam ederken yurt içi check-in işlemlerine de başlandı. İç hatlara gelen Ankara yolcuları, İGA çalışanları ve Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri tarafından karşılandı.

THY’nin ilk ‘IST’ kodlu uçağı, İstanbul Havalimanı’ndan saat 14.26’da Ankara’ya hareket etti. Taşınma nedeniyle Atatürk Havalimanı’nın son tarifeli seferi 02.40’ta Singapur’a gerçekleştirilmişti. Singapur’a hareket eden THY’nin tarifeli uçağının ardından, Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanı’nda, saat 02.40 ile 14.00 arasında yaklaşık 12 saat boyunca ticari yolcu uçuşları durdurulmuştu.

THY YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLKER AYCI: 3 SAAT ERKEN GELİN

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, NTV’nin sorularını yanıtladı. Aycı, “An itibariyle yüzde 96-97 mertebesinde taşınma oldu. Yüzde 3-4’lük kısmı da çok uzatmadan akşam 20.00’ye kadar bitirmiş olacağız” dedi. Aycı, iç hatta uçacaklara 2 saat, uluslararası uçuş yapacaklara 3 saat erken gelme uyarısında bulundu.

 

Aycı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

An itibariyle yüzde 96-97 mertebesinde taşınma oldu. Yüzde 3-4’lük kısmı da çok uzatmadan akşam 20.00’ye kadar bitirmiş olacağız. Havadan intikali tamamlamış olduk, karadan intikali de 20.00’ye kadar tamamlamış olacağız. İlk kez yolculuk yapacaklara tavsiyem buraya erken gelmelerini tavsiye ediyorum. Havalimanımızı tanısınlar. Ne olursa olsun, dünyanın en büyük havalimanı erken gelsinler, en az 3 saat evvel buraya gelsinler uluslararası uçuşlar için. İç hatlar için en az 2 saat önceden gelmelerini tavsiye ediyorum.

 

Açıklamaya göre, THY’nin 86 yıllık tarihine ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı’na vedasını değerlendiren THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, “Halihazırda dünyanın en büyük havalimanı projesi olan bu dev tesis, gelecekte THY’nin çok daha büyük ve küresel ölçekte çok daha fazla ses getirecek büyümesine ev sahibi olmakla birlikte, aynı zamanda haiz olduğu son teknoloji ürünü fiziksel kabiliyet ve kapasitesiyle de büyümemizdeki en önemli itici güç olacaktır.” dedi.

Aycı, Atatürk Havalimanı’nın misyonunu başarıyla tamamladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Atatürk Havalimanı’na veda etmek bizler için tabii ki oldukça hüzün vericiydi. Ancak, markamızın özellikle son 15 yılı aşkın süredir önüne geçilmez yükselişi ve gelişimi, bizi bu zor ayrılık kararını almaya mecbur kıldı. Etkin büyüme performansı ile artık kabına ve mevcut yuvasına sığmaz olan Türk Hava Yolları için, gelişimini destekleyecek ve ayrıca sağladığı kapasite ve diğer fiziksel imkanlarla da önünü açacak yeni bir yuva gereksinimi doğdu. Yolcu ve uçuş deneyimini bambaşka bir platforma taşımamızda bizleri yetkin kılacak bu imkanlar bütününü, hem markamıza hem Türk sivil havacılığına hem de dünya havacılığına kazandırmakta katkı sahibi olan herkese, başta bu projenin fikir sahibi ve en büyük destekçisi olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız, IGA Konsorsiyumu, çeşitli iş ortaklarımız, değerli ailemizin her bir ferdi ve diğer tüm emek ve destek sahiplerine şükranlarımı sunuyor; önümüzdeki süreçte dünya havacılığının geleceğinin, yeni evi ve yeni marka yüzüyle Türk Hava Yolları merkezinde gelişeceğinin müjdesini şimdiden paylaşıyor olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyorum.”

ULAŞIM REHBERİ

Dünyanın en büyük alanına sahip olan İstanbul Havalimanı, 6 Nisan’da sabah 10.00’dan itibaren yolcularını ağırlamaya başladı. Vatandaşların, İstanbul Arnavutköy‘de yer alan havalimanına ulaşması için bir çok alternatif var. Yetkililer en az 3 saat önce havalimanına gidilmesini tavsiye ediyor. İşte İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi…

BİLET FİYATI 5.20 TL

Havalimanında toplu ulaşımın ana yükünü İETT otobüsleri çekecek. Mahmutbey, Mecidiyeköy, Halkalı ve Atatürk Havalimanı’ndan hareket eden otobüsler, toplam 46 İETT aracıyla 498 sefer yapacak. Vatandaşlar 2 tam bilet (5.20TL) basarak bu hatları kullanabilecek. Otobüslerle ilgili her türlü bilgiye ‘iett.istanbul’dan ulaşılabiliyor.

YANLIŞ GELENE PARASIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Otobüs AŞ’ye ait HAVAİST, İstanbul Havalimanı’na 5 hatta sefer düzenliyor. 150 lüks araçla yapılan seferlerin fiyatları 16 ile 25 lira arasında değişiyor. Sadece İstanbulkart’ın geçerli olduğu otobüslerde internete bağlanma imkanı da sağlanıyor. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınmanın tamamlanmasıyla yani 7 Nisan itibarıyla hat sayısı 20’ye çıkarılacak. HAVAİST ayrıca 6 Nisan’dan itibaren 15 gün boyunca İstanbul Havalimanı yerine yanlışlıkla Atatürk Havalimanı’na gelen yolculara özel ‘ücretsiz’ ring sefer düzenleyecek.

İLK METRO 2020’DE

İstanbul Havalimanı’nın raylı sistemle şehir merkezine bağlanması için Gayrettepe ile Halkalı olmak üzere iki farklı metro hattında çalışmalar sürüyor. 2020’de Gayrettepe-İstanbul Havalimanı öncelikli olarak hizmete alınacak. Ayrıca Halkalı-İstanbul Havalimanı arasında da raylı sistem alt yapısı kurulacak. Bu hat da gelecek yıl içerisinde hizmete alınacak.

SAATLERİ BURADAN KONTROL EDİN

7 Nisan’dan sonra hat sayısı 20’ye çıkarılacak. Her türlü bilgiye ‘www.hava.ist’ adresinden ulaşılabiliyor. Diğer yandan AppleStore yada Googleplay’e ‘Havaist’ yazarak cep telefonuna indirilen mobil uygulamayla her hatta ilişkin saat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

OTOPARK 15 NİSAN’A KADAR BEDAVA

Otopark ücretleri 15 Nisan’a kadar ücretsiz olacak. Yolcular araçlarıyla Avrupa Yakası’nda TEM Otoyolu’ndaki bağlantı noktalarını kullanabilecek. Hasdal Kemerburgaz ile İkitelli tarafından bağlantı var. Otoyol ulaşımında ayrıca D-20, E-80, D-100 karayolu ve Kuzey Marmara Yolu kullanılabilecek. Asya yakasından gelecek araçlı yolcular Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden de ulaşabilecek.

TAKSİ NE YAZAR?

İstanbul Havalimanı’nda 660 adet taksi hizmet verecek. Havalimanına taksi ile gitmek isterseniz, trafik, alternatif yollar veya köprü-otoban ücretleri hariç tutuluyor. Dönüşte, havalimanı taksisi kullanılabilir.Taksim’den 105 TL, Sarıyer’den 115 TL, Bakırköy’den 120 TL ve Büyükçekmece 150TL gibi ortalama ücretlerle havalimanına ulaşabileceksiniz.

YOLCULAR İSTANBUL HAVALİMANI’NA GELDİ

İstanbul Havalimanı’nda ‘büyük göç’ sonrası tarifeli uçuşların başlamasına saatler kala yolcular, terminale gelmeye başladı. Taşınma sonrası pistten havalanacak ilk tarifeli uçak ise Türk Hava Yolları’nın Ankara uçağı oldu.

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma operasyonu kapsamında her iki havalimanının 12 saat süreyle uçuşlara kapatılmasının ardından İstanbul Havalimanı’nda uçuşlar yeniden başladı. Sabaha karşı saat 02.00’de Türk Hava Yolları’na ait son tarifeli yolcu uçağı Atatürk Havalimanı’ndan Singapur’a gitmek üzere havalanırken, büyük taşınma sonrasında ise İstanbul Havalimanı’nda ilk tarifeli uçak saat 14.26’da Ankara’ya hareket etti.

Saatler ilerledikçe uçuşlar da kademeli olarak arttırılarak normal seyrine dönecek. Bu kapsamda İstanbul Havalimanı’nda uçuşların normale dönmesine saatler kala yolcular da havalimanına gelmeye başladı. Binlerce iç ve dış hat yolcusu sabah saat 10.00’dan itibaren terminale gelerek Check-in kontuarlarında bilet işlemlerini tamamladı.

“İlk uçuş olduğu için biraz tereddütlerimiz vardı nasıl olur acaba diye ama çok güzel”

İlk kez kullandığı İstanbul Havalimanı’nı çok beğendiğini ifade eden Şengül Eralp ise “Güzel ve rahat geldik. İlk uçuş olduğu için biraz tereddütlerimiz vardı, nasıl olur acaba diye ama çok güzel. İnşallah daha da iyi olacak. Ülkemiz için çok seviniyorum. Türkiye’mize yakışır bir havalimanı oldu. İnşallah bundan sonra tercihimiz burası olacak. Kanada’ya torunlarımın yanına gidiyorum. Onlara rahat bir şekilde kavuşacağız” ifadelerini kullandı. Bir başka yolcu Mahinur Burmalı ise “İlk uçağımız da bizimkisiymiş herhalde. Kanada’ya uçuyoruz, oğlumun yanına gidiyoruz. İnşallah hayırlısıyla varmak nasip etsin. Şimdiye kadar bir aksilik olmadı, bundan sonra da inşallah bir aksilikle karşılaşmayız” dedi.

 

 

Kaynak: Hurriyet

 

 

 

Önceki İçerikAVUSTURYA’DA TREN, BİR TIRA ÇARPTI: 15 YARALI
Sonraki İçerikAVUSTURYA’DA IRKÇILIK KARŞITLARI, IRKÇILARI PROTESTO ETTİ