Avusturya Hükümeti kadına yönelik şiddetle mücadelede safları sıklaştırıyor.

Aile ve Kadın Bakanı Susanne Raab’ın öncelikleri arasında cinsel şiddete karşı danışma merkezlerinin ve yeni FGM koordinasyon merkezinin sayısında artış bulunuyor.

Kadın Bakanı Susanne Raab basın toplantısında yaptığı açıklamada,  “Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin toplumumuzda yeri yok. Geçen yıl yeniden kayıt altına almak zorunda kaldığımız vahşi kadın cinayetleri buzdağının görünen kısmı. Ondan önce çok sayıda aile içi şiddet vakası mevcuttu. Federal hükümet olarak görevimiz şiddete karşı mücadele etmek ve kadınları ve kızları korumaktır. Kadınları şiddetten korursak, çocuklarını da koruruz” diye konuştu.

 

-“Aile içi şiddet ‘küçük bir suç’ değildir”

Bakan Raab, ” Kadına yönelik şiddetle mücadelede münferit hareket değil, ancak toplumun bir bütün olarak kolektif dayanışması gereklidir.  Farkındalığı artırmak da önemli. Kadınları güçlendirmeli ve onlara her zaman desteğimizi sunmalıyız ki şunu asla unutmasınlar. Şiddet karşıtı örgütlerden veya polisten yardım isterlerse asla mahkum olmayacaklar. Aile içi şiddet asla küçük bir suç değildir.” dedi.

Şiddetten korunma için yakın işbirliği ve daha fazla finansman

Raab’a göre, hükümet çalışmalarında şiddete karşı korunma en yüksek önceliğe sahip ve hükümetin sorumlu üyeleri arasında “yakın bir ittifak” söz konusu. Departmanlar, polis ve kadın ve şiddet koruma örgütleri arasındaki yakın işbirliği önemli bir faktördür.

Bakan Raab, “Şiddet koruma merkezlerinin çalışmaları en yüksek önceliğe sahiptir, bu yüzden burada da finansmanı artırdık” dedi.

 

“Şiddetten etkilenenlerin sunduğu yardımın kapasitesi ve kullanımı daha fazladır. Geçtiğimiz iki yılda bu alana çok yatırım yaptık ve yaklaşık 25 milyon avro ile şimdiye kadarki en büyük şiddetten korunma paketini hazırladık. Ayrıca geçmişe göre kadın bütçesini yüzde 80’in üzerinde artırdık. Bunun büyük bir kısmı son iki yılda şiddete karşı korunmaya da akıyor.”

-“Kadın ve entegrasyon bölümünde yeni önlemler”

 

Raab’a göre, cinselleştirilmiş şiddete yönelik uzman danışma merkezleri mali açıdan güçlendirilmelidir. Amaç, Avusturya genelinde geniş çaplı bir teklif sağlamaktır. Kadın danışma merkezlerinin çalışmaları, şiddete karşı korunmada merkezi bir öneme sahip olmaya devam etmekte olup, özellikle hukuki danışmanlık ve destek önemlidir. “Entegrasyon ve göçmen kökenli kadınların korunması konulu arayüzde,  yeni oluşturulan koordinasyon merkezi ile genital sünnet için Avusturya çapında “bu hassas alanı kabul etmek için” bir ağ oluşturulabilir. Bu aynı zamanda sağlık merkezlerindeki personel artışını da içermektedir. Teklif, tavsiye ve atölye çalışmalarından özel bir bilgi hattına kadar uzanmaktadır.

Önceki İçerikPERAKENDEDE 2G-KURALININ KALDIRILMASINDAN SONRA “%20 ARTIŞ”
Sonraki İçerik5 MART İTİBARİYLE BİRÇOK ALANDA KISITLAMALAR KALKIYOR