Şubat 2014’den bu yana ülkemizde yürürlükte olan “Kefalet Sigortası”  on ikiye yakın sigorta firmasının lisansı olmasına rağmen temelde arka planda iki firma tarafından yapılmaktadır. Kasım ayında açıklanması beklenen ve Halk Sigortanın yöneticiliğini yapacağı “Kefalet Sigorta Havuzu” ile ülkemizde daha yaygın olarak ekonomiye Can suyu olması beklenmektedir. Peki nedir? Kefalet sigortası.

Akan Bozat

Uluslararası terminolojide “Surety Bond” veya “Bonding” olarak addedilen bu sigortacılık ürünü, bankacılık sisteminin sağladığı teminat mektuplarına muadil özelliktedir. Kefalet Sigortası sağlayan kuruluş (Sigorta Şirketi), borçlunun sözleşmeden ve/veya kanundan doğan yükümlülüğünü yerine getirmemesi riskine karşı alacaklıya/işverene ilgili sözleşme tutarının ödenmesi teminatını sağlamaktadır.

Kefalet sigortası sözleşmesi yani poliçe sigortacı ile sigortalı arasında düzenlenmekte bu sözleşme düzenlendikten sonra lehtara verilen metne sigorta sözleşmelerinde olduğu gibi poliçe değil kefalet senedi denmektedir.

Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik’te hali hazır da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. ABD pazarındaki teminat mektubu ihtiyacının tamamı sigorta şirketlerince karşılanırken, bu oran Güney Amerika’da %95, Avrupa’da %50 ve Asya Pasifik’te 50%’dir.

Bu güne kadar Kefalet Sigortasının çoğunlukla kullanım alanı inşaat, imalat, yapım-onarım, enerji ve alt yapı projeleri ile ilgili olmakla beraber hemen her sektörden talep gelmekteydi. Kefalet Sigorta Havuzu ile özellikle Kobi alanında birçok firmanın bundan yararlanması beklenmektedir.

Ayrıca Kefalet sigortası Ülkemizde tüm kamu ihalelerinde teminat mektubu olarak  kullanılabilmektedir.

Kefalet Sigorta Havuzu kurulumu ile Sigorta Şirketlerinin vereceği poliçe bankalarda teminat mektubu olarak işlem göreceğinden birçok firma bu poliçelerle bankalardan nakit ihtiyacını karşılamaya gidecektir. Böylece piyasalarda oluşan daralmanın önüne geçilecektir ve kredi maliyetleri de otomatikman düşecektir. Kefalet Sigorta Havuzu ile poliçelere gelen hazine garantisi Bankaların kredi musluğunu sektöre açacaktır.

Elbette bankalarında alacaklarının garantili olması, kredi faizlerine olumlu olacağı gibi faiz oranlarının düşmesini de sağlayacaktır.

“Kefalet Sigortası”, Şubat 2014’te  Hazine Müsteşarlığı tarafından Kefalet Sigortası Genel Şartları ve Ekim 2014’te de 29136 sayılı Tebliğ resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tebliğe Sigortacılar Birliğinin aşağıda ki linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Quick Sigorta’dan Kefalet Senedi Nasıl Alınacak? -Teminat senedi almak isteyen şirket, Quick Sigorta Yetkili Acentesine ve/veya kefalet@quicksigorta.com adresine başvuracak.

 

Önceki İçerikÇalışanlarının Kurtardığı Her Kedi İçin Para Ödeyen Şirket var biliyor muydunuz?
Sonraki İçerikKÜRESEL ISINMA / İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KUTUP AYISININ SORUNU