Kiralık E-Scooterlar trafik içerisinde hareket ederken iyi bir alternatif sağlıyor. Ancak, yanlış park edilen Scooterlar, özellikle yayalar için büyük bir problem oluşturuyor. Viyana belediyesi bu nedenle kiralık E-Scooter sistemini 2023’ten itibaren yeniden düzenliyor.

Fotograf: Stand wien

Ayrıca ilk dostu paylaşım hizmeti de daha ilgi çekici hale getirilecektir. Bu hizmet özellikle ihtiyacın doğduğu noktalarda, örneğin toplu taşıma son duraklarından eve ulaşımı sağlamak için, iyileştirilecektir.

Günümüzde Scooterlar çoğunlukla ihtiyacın olduğu yerde değil de, ihtiyaç olmayan yerlerde boş bir şekilde duruyorlar. Bu yeni Scooter stratejisi ile iki problem aynı anda çözüme kavuşturulacak.

Önlemler

  • Scooter’da en yüksek sayı: Şu anda Scooterların sayısının yoğun olduğu ve sıkça şikayetin geldiği yerlerde Scooter sayısı sabit azami Scooter sayısı ile sınırlandırılacak (hem iç Bezirkler de hem de 20.Bezirk’te).
  • Yaya kaldırımına park etmek olmayacak: Artık kaldırımlara park etmeye izin verilmeyecek. Scooterlar ya bunlar için ayrılmış sabit park yerlerine ya da park etme alanlarına bırakılacaktır.
  • 24-Saat dijital kontrol: Dijital bir dashboard sayesinde münferit Scooterların her an – geriye dönük olarak ta – kontrol edilebilir olduğundan, yanlış park edenler için ceza alma konusuna olanak sağlamaktadır.
  • Sıklaştırılmış yerinde kontroller: Scooter işletmecileri kendi “kontrol servisleri” ile Scooterların doğru bir şekilde park edilmiş olduklarının kontrolünü sağlayacaktır. Aksi halde ceza almaları söz konusu olacaktır. Ayrıca “Park-şerifleri” de park etme kurallarının yerine getirilmesini kontrol edecektir.
  • Kapalı alanlar: Şikayetlerin arttığı belirli yerlerde, Scooterlar yasaklanacak. Kapalı alanlara giriş mümkün olmayacak, Scooterlar teknik olarak “dışarıda” tutulacaktır.

Daha fazla sabit park alanları: Scooter istasyonlarının sayısını tüm şehir içinde arttırılacaktır. Buna göre istasyonlarının 100 metre yakınına park etmek teknik olarak imkansız olacaktır.

Önceki İçerikAvusturya’da demir yolu işçileri greve gitti
Sonraki İçerikVİYANA ŞEHRİ 200 EURO ENERJİ BONUSU VERİYOR