Yalnızca yerli ve yeni makine teçhizat alımlarına, yaklaşık 500 milyon liralık kredi kullandırılacak. 100 milyon lira faiz desteği ödenecek.

Ülkemizde yaşanan seçim süreci, Suriye’de yaşanan sorunlar, uluslararası ilişkilerde yaşanan sorunlar vb. özellikle ekonomimizi etkilemektedir. Bu süreç son zamanlarda döviz kurlarındaki dalgalanmalar ile özellikle imalat sektörünü ciddi anlamda etkilemiştir.

Hep savunduğum bir konu vardır ki günümüz Türkiye’sinde ticaret yapmak isteyen herkese bir hibe programı ya da bir teşvik programı bulunmaktadır. Bunlardan birisi 01 Haziran 2018 tarihinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından duyurulacak bu destek kalemi için Kobiler Kredi Garanti Fonu ( KGF) başvurularına gene aynı gün başlayabilecektir.

Bu desteğin beni heyecanlandıran en önemli yanı, bu destekten yararlanmak isteyen firmalar “YERLİ VE YENİ”makine alımı yapmak zorundalar. Bu da iç piyasada yerli üretimi de canlandıracaktır. İç pazarda makine imalatı yapan firmalara ise önerim eğer Yerli Üretim Belgeleri yoksa bir an önce bağlı bulundukları Ticaret Odalarına giderek belge başvurusu yapmalarıdır. Çünkü bir ya da iki yıl önce bir çok KOBİ bu durumdan dolayı sıkıntı yaşamışlardı. Bu verilen kredi desteği oldukça büyük yatırım yapmak isteyen firmalar yerli marka makinalara yöneldikleri zaman yeni yatırımları için nakit noktasında çok ciddi bir destek bulmuş olacaklar.

Peki, uygulama nasıl olacak?

İlk önce tüm Kobilere www.kosgeb.gov.tr sayfasına girip KOBİ Beyannamelerini bir an önce güncellemelerini öneririm. Çünkü tüm Kobiler KOSGEB’e verdikleri KOBİ beyannamelerini bir kez doldurunca hep aynı belge ile işlem yapacaklarını düşünmekteler ancak her yıl çıkan bilançolarınıza bağlı olarak bu belgenin de güncellenmesi gerekmektedir.

Bu arada www.kosgeb.gov.tr sayfası sizi www.edevlet.gov.tr sayfasına yönlendirecektir. Bu konuda kafanız karışmasın lütfen, KOSGEB evrak noktasında yaşamış olduğunuz sıkıntıları azaltmak için böyle bir sistemi Şubat 2018 tarihi itibari ile kullanmaya başlamıştır. Yalnızca KOBİ BEYANNAMESİ için sistem değişmedi. Kobiler sistemde doldurdukları KOBİ BEYANNAME’LERİNİN çıktısı, imza sirküleri, Vergi Levhanız ile Firma kaşeniz ile KOSGEB’e bir kez gitmeniz gerekiyor.

Süreç Kobiler için bundan sonra KOSGEB veri sistemi üzerinden Kredi Faiz Desteğine başvuru yaparak başlayacaktır. Başvuru sırasında almak istediğiniz makinaların proforma faturalarını ve makinayı tedarik ettiğiniz firmanın Yerli Üretim Belgesini tarayıp (Scan edin) bilgisayarınızda bulundurun. Çünkü sistem bu iki belgeyi mutlaka yüklemenizi isteyecektir. Bu saatten sonra KOSGEB’in onay verdiği firmalar teminat mektubu ile krediden yararlanacaktır. Teminat sıkıntısı çeken işletmeler için Kredi Garanti Fonu devrede olacak. Kredi Garanti Fonunun kendi sayfası üzerinden direkt başvurunuzu da yapabilirsiniz.( www.kgf.com.tr)

Faiz desteğinden, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, imalat sanayisinde faaliyet gösteren ve yasaklı olmayan işletmeler yararlanabilecek. Yalnızca yerli ve yeni makine teçhizat alımlarının destekleneceği hatırlatırım. Yaklaşık 500 milyon liralık kredi kullandırılacak. 100 milyon lira faiz desteği ödenecek. Başvurular 1 Haziran’da başlayıp 1 ay sürecek.

KREDİ FAİZ DESTEK PROGRAMLARI:

Programın Amacı Ve Gerekçesi

Kredi Faiz Desteği programları ile KOSGEB tarafından; küçük ve orta ölçekli işletmelere uygun koşullarda finansal destek temin edilerek,

  • Üretim, kalite ve standartlarını artırmaları,
  • Finansman sorunlarının çözümü,
  • İstihdam yaratmaları,
  • İhracata yönelmeleri,
  • Uluslararası düzeyde rekabet etmeleriniN

Sağlanmasıdır.

Programın Kapsamı

İşletmelerin finansman sorunlarının çözümüne yönelik olarak, yatırım, işletme sermayesi ve ihracata yönelik olarak kullandırılacak kredilerin faiz giderlerinin KOSGEB’ce desteklenmesini kapsar.

Yatırım, işletme sermayesi ve ihracat kredilerinin faizi için KOSGEB tarafından sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limiti, esas ve usulleri KOSGEB’ce belirlenerek uygulanacak her bir destek programı kapsamında işletme başına 300.000 TL’yi geçemez. Bu destekten faydalanmak için “yerli ve yeni” makine alımı şart olacak. Kredinin ilk 6 ayı ödemesiz olacak. 36 ay vadeli kredi, 3 aylık eşit taksitlerle geri ödenecek. Kredi faizinin 300 bin liraya kadar olan kısmını KOSGEB ödeyecek.

KONU İLE ALAKALI KOSGEB LİNKİ:

 

Ezgi Ülkü Aykut Dış Ticaret Uzmanı ve Eğitim Danışmanı Mail: ezgikoza@hotmail.com
Önceki İçerikKENDİ PARA BİÇİMİNİ BULAN KÖPEK; NEGRO
Sonraki İçerikEN EKONOMİK DOĞU KARADENİZ TURU