Çok siyada mağaza Salı günü tekrar açıldı.

Çok sayıda mağaza korona virüs nedeniyle haftalardır kepenkleri indirmişti.  Bazı isletmeler salı günü yeniden faaliyetlerine başladı. Bunların arasında örneğin oto tamirhaneleri, yapı mağazaları veya bitki satış yerleri de vardı.

Küçük isletmelere tekrar açma izni verildi. Ancak, isletme içinde ayni anda yalnızca birkaç kişi bulunabilecek. İsletmede öngörülenden daha fazla müşteri bulunursa, isletme sahibine ceza kesilecektir.

Mağazalara sadece koruyucu maskelerle girilebilecek. Başkalarına karşı en az bir metrelik mesafe de korunmak zorunda. Salı gününden itibaren taksilerde veya toplu tasıma Araçlarında maske takma zorunluluğu getirildi. Örneğin Viyana metroların da uygulanacaktır.

Schönbrunn Sarayında ki park alanında tekrar yürüyüşe çıkma izni veridi.

Avusturya’da korona nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları uzatıldı  Avusturya’da korona virüs nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarının süresi uzatıldı. Nisan ayı sonuna kadar sadece ise gitmek veya alışveriş yapmak gibi zorunlu ihtiyaçlar nedeniyle dışarıya çıkılabilir. Ayrıca yürüyüşe çıkma izni de var. Ancak dışarıda başkalarına karşı en az bir metrelik mesafe korunmak zorunda.

Süpermarketlerde maske takma zorunluluğu devam ediyor.

Cenaze törenlerine korona virüs nedeniyle sadece birkaç akrabanın katılmasına izin veriliyor. Bu kural artik düğün merasimleri için de geçerlidir.

Avusturya’da tahminen 67.400 korona virüs vakası var

Avusturya hükümeti, korona virüsten enfekte olan gerçek vaka sayısını değerlendirdi. Çünkü şimdiye kadar tam olarak bilinmiyordu. Sadece kesin olmayan tahminler yürütülüyordu. Hükümet simdi rastgele oluşturulan örneklemelerle test uyguladı. Bu amaçla seçilen 1.500’den fazla kişi rastgele test edildi. Uzmanlar, Nisan ayı basında 10.200 ila 67.400 kişinin

Korona virüse yakalandığına inanıyorlar. Enfekte olan kişilerin sayısı en olası 28.500 civarında. Rastgele örnekleme sonucuna bakılırsa korona virüse yakalananların sayısı bilinenden daha yüksek çıktı.

Matura bu yıl sadece yazılı olacak

Eğitim Bakanı Heinz Fassmann’in yaptığı açıklamaya göre korona virüs nedeniyle Matura, bu yıl sadece yazılı olarak sunulacak. Buna ek olarak örgenciler sadece 3 derste sınava girmek zorundalar.

Yani Almanca, matematik ve bir yabancı dil sınavına girecekler. Geçen yıla ait karne esas alınarak not değerlendirmesi yapılacaktır.

Öğrenci ayrıca sözlü sınav talep ederse, bu da mümkün kılınacaktır. Matura, lise son sınıfındaki mezuniyet sınavıdır. Daha sonra yüksek örgenim yapma hakki sadece Matura ile mümkündür.

Matura sınıflarındaki dersler 4 Mayıs’ta başlayacak. Mezuniyet sınavları 25 Mayıs’tan itibaren düzenlenecektir. Matura sınavından kalan örgencilere bir şans daha tanınacaktır. Böylece onlara haziran ayında notlarını düzeltme imkanı sunulacaktır.

Korona krizi Avusturya’daki çiftçilere de giderek daha fazla zarar veriyor

Avusturya’da, tüm oteller ve restoranlar korona virüs nedeniyle haftalardır kapalı. Başka bir deyimle isletmelerin artik çiftçilerin ürettiği gıdalara ihtiyacı yok. Bu nedenle Avusturya’daki çiftçiler artik ürünlerinin bir çoğunu satamadığından gelir elde edemiyor. Çiftçilerin restoranlara ve otellere yaptıkları özellikle süt, sığır eti ve sebze satışları en çok gerileme gösteren kalemler.

Bu nedenle Tarım Bakanı Elisabeth Köstinger, Avusturyalıların marketlerden sadece yerel yiyecek almaları yönünde öneride bulunuyor. Köstinger ayrıca marketlerin raflarına daha fazla Avusturyalı çiftçiler tarafından üretilen yiyecekleri almalarını Teklif ediyor. Ancak böylece Avusturyalı çiftçilere daha çok destek sağlanabilir.

Avusturyalıların çoğu korona önlemlerini iyi karşılıyor

Avusturya halkının dörtte üçü; hükümetin korona virüsle mücadele önlemlerinden memnun. Avrupa’daki diğer ülkelerden daha iyi Üstesinden geldiğimize inananların sayısı daha da yüksek. Önceki hafta Avusturyalıların yarısı alınan tedbirlerden memnun kaldı.

Ancak, insanlar arkadaşlarıyla görüşememekten yakınıyorlar. Korona virüs hakkında sürekli rapor verilmesi ise halkı rahatsız ediyor.

Güzel havalarda hiç bir şey yapamamak gerçeğinden de çok sayıda insan rahatsız oluyor. Diğer taraftan ise maske takma zorunluluğunu Avusturyalılar o kadar kötü karşılamıyor.

 ABD, korona virüsü nedeniyle en yüksek ölüm oranına sahip

Çarşamba günü itibarıyla dünya genelinde yaklaşık 2 milyon kişi Korona virüse yakalandı. Bu sayı Viyana şehrinin nüfusuyla ayni. En çok ölüm ve hasta sayisi ABD’de görülmüştür. Virüs nedeniyle oradaki can kaybı 23.000’in üzerinde. Avrupa’da koronaya yenik düşenlerin oranı özellikle İspanya ve İtalya’da çok yüksek.

Dünya Sağlık Örgütü DSÖ, korona krizinde en kritik esiğe henüz ulaşılmadığına inanmaktadır. Çünkü Dünyanın birçok ülkesinde enfekte olanların sayısı giderek artıyor.

İngiltere başbakanı Boris artik hastanede değil

Koron avirüse yakalanan İngiltere Başbakanı Boris Johnson taburcu oldu. Ağır seyreden hastalığından sonra dinlenmek için simdi taşrada bir evde istirahat ediyor. Johnson, halihazırda görevini tam anlamıyla ifa edemediği için, Dışişleri Bakanı Dominic Raab tarafından temsil ediliyor. Johnson’un birkaç hafta daha görevinden uzak kalacağı tahmin ediliyor.

Johnson’da korona virüs 26 Mart tarihinde tespit edilmişti. Başlangıçta evde kaldı ve evden çalışmaya devam etti. Aradan 10 gün geçtikten sonra durumu giderek kritikleştiği için hastaneye gitmek zorunda kaldı. Ertesi gün yoğun bakıma alınması bile gerekti. Simdi ise durumu gayet iyi.

Yogun bakim ünitesi nedir?

Yoğun bakim ünitesi hastanede özel bir alandır. Bu alan, ağır

vaka olan hastalar için ayrılmıştır. Örneğin, artik tek basına nefes alamıyorsunuz ve bu nedenle özel bir makineye ihtiyaç duyuyorsunuz

Önceki İçerikTÜRKİYE’DEN EKONOMİYE DESTEK; MAHER HOLDİNG’TEN İSTİHDAMI KORUMA VE GELİŞTİRME SÖZÜ
Sonraki İçerikUİD VE WEFA, ÖĞRENCİLERİ VE İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ UNUTMADI