Bugün Başbakanlıkta gerçekleştirilen basın toplantısıyla, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Başbakan Yardımcısı Werner Kogler, Maliye Bakanı Gernot Blümel, Ekonomi Bakanı Margarete Schramböck, Ticaret Odası Başkanı Harald Mahrer ve Avusturya Sendikalar Birliği Başkanı Wolfgang Katzian koronavirüs salgını nedeniyle yer ve istihdamın güvenliğini sağlayacak tedbirler hakkında bilgi verdiler.

Buna göre koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle ticaretin ve çalışanların etkilenmemesi üzerine 4 milyar Euro bütçe ayrıldığı açıklandı.

”Halkımızın sağlığı daha önemli”

Maliye Bakanı Gernot Blümel yaptığı açıklamada bu zor dönemde işveren ve çalışanların mağdur olmalarını engellemek adına böyle bir bütçe ayrıldığı dile getirerek böylelikle sıfır bütçe açığı hedefinin gerçekleştirilemeyeceğini dile getirdi.

Başbakan Kurz alınan bu tedbirlerle işletmelerin ve çalışanların destekleneceğini salgın nedeniyle alınan tedbirler dolayısıyla oluşan kriz durumlarının engelleneceğini açıklayarak, oluşacak bütçe açığı konusunda ”Halkımızın sağlığı daha önemli” açıklamalarında bulundu.

Viyana Eyaleti Fuar Alanında 880 Yataklı Sağlık Hizmeti Sunuyor

Bu tedbirlerin yanı sıra Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig de salgından daha hafif etkinlenmiş ve evlerinde tedavi uygulanamayan vatandaşlar için Viyana Fuar Alanı’nda (Messe Wien) 880 yataklı bir sağlık merkezi kurulduğunu ve rakamların artması durumunda burada da hizmet verileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığından verilen son bilgilere göre Avusturya’da şu ana kadar 7467 test yapıldı, salgından etkilenen vatandaşların sayısı 655 kişiye ulaştı. Avusturya’da koronavirüs nedeniyle 1 kişi hayatını kaybederken 6 kişi de tekrar sağlığına kavuştu.

 

 

Foto: Ozan Söyler

Önceki İçerikTHY’den Avrupa’da 9 ülkeye uçuşların durdurulmasına ilişkin açıklama:
Sonraki İçerikKORONAVİRÜS SALGINI SCHENGEN’İ TEHLİKEYE ATIYOR