Templates by BIGtheme NET

GÜVENMEYEREK GÜVENDE HİSSETMEK

Ziya Ünlütürk

Ziya Ünlütürk

Güvensizlik güvende hissetmenin bir yoludur. Kimileri kimseye güvenmez. Ama güvensizliğinden de şikayetçidir. Güvenmek istiyorum insanlara der. Ama yinede güvensizliğini aşamaz. Aslında bu insanlara baktığımda gördüğüm , bu insanların Güvensizlikle güvende hissettikleri.

Güvenmek demek hayal kırıklığına uğramak demek. Yeniden bir yıkım demek. Sırtından vurulmak için sırtını dönmek demek.

Güvenipte yara alacağıma, güvenmeyipte kendimi korurum temel inancı mevcut bu insanlarda. Ama güvensizlik içinde yaşamakta çok zor. Çünkü mutlu olamazsın, şüphecilik ve kuruntular alıp başını gider. Artık senin kontrolünü yitirdiğin bir yaşam sürersin.

Güvenmemek Seni koruyor gibi görünürken , güvenmemenin Seni kontrol ettiğini ve seninle ele geçirdiğini ve istesende kimseye güvenemediğini farkedersin. İşte o zaman bundan rahatsız olmaya başlar ve güvenmek için çaba harcarsın. Güvenmeyi tekrar deneyimlemek isterken sadece güvenmek adına körgörüşlü olursun ve bu sefer görmeyi reddedersin. Görmeyi reddettiklerin zamanla birikir ve görmeyi reddedemeyeceğin bir duruma gelir ve yine büyük bir yıkım yaşarsın.

Ve yemin edersin Kimseye bir daha güvenmeyeceğim dersin. Biliyordum dersin. Kimseye güvenilmez dersin. Bak güvendim de ne oldu dersin. Her zaman zarar gören ben oldum dersin.

Belki güvenmeyi yeniden tanımlamak gerekiyor burada.

Güvenmek kör olmak demek değildir. Güvenmek reddetmek değildir. Güvenmek savunmasız kalmak değildir. Güvenmek mantığı reddetmek değildir. Güvenmek hislerini yok saymak değildir. Güvenmek herkesin güvenilir olduğuna inanmak demek değildir. Güvenmek teslim olmak değildir. Güvenmek gerçeklikten kopmak demek değildir. Güvenmek aptallık değildir. Güvenmek yıkım değildir. Güvenmek saflık değildir.

Güvenmek gerçeklikle iç içedir. Ve gerçeklikte herşey mümkündür. Ama bu mümkün olan şeyleri he ran olacak diye beklemekte gerekmez.

Peki o zaman ne yapacaksın? Herkes bir şekilde sana sinyaller verirler. Kendini ele verirler , kendini gösterirler. Gerçeklikte durduğunda bunları yakalarsın. Bu doneler kimisi bilinç düzeyinde kimisi bilinçdışı düzeyde algılanabilen şeylerdir.

Eğer sen güvensizsen güvenilir olan kişileri ayırtedemezsin. Eğer sen saf ve kör görüşlü bir güvene sahipsen ötekinin sana verdiği doneleri göremezsin.

Kimse %100 güvenilir değildir. Kimse %100 güvenilmez değildir. Herkesin olduğu gibi olacağına güven.

Annenin her zaman yaptığını yapacağına güven. Sevgilinin olduğu gibi olacağına güven. Baban öfkeliyse, öfkeli olacağına güven. Kardeşin savurgansa , savurgan olacağına güven. Arkadaşın borcuna sadık değilse, sadık olmayacağına güven.

İnanmak istediğin ve arzu ettiğin şeye inanmak için güvenme. Olanı olduğu gibi gördüğüne güven. Bunu yapabilmek için Şüphecilikten medet ummayı bırakmalısın. Şüphecilikle ilgili neyi hayatı kıldıysan bundan vazgeçmelisin. Seni koruduğuna inandığının Şüphecilikle yaşamak yerine, olanı olduğu gibi görebileceğine güvenmelisin. Olanı olduğu gibi göremeyeceğinden ve yine zarar göreceğinden korkuyorsan, neden olanı olduğu gibi göremeyeceğine inandığını sorgulamalısın.

Güven ve gerçeklikle dolu bir yaşam diliyorum.

Sevgilerimle

 

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Email this to someonePrint this page

Hakkında Ziya Ünlütürk

Ziya Ünlütürk
Atatürk Üniversitesi (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) mezun olduktan sonra bir çok alanda fermantasyon eğitimleri alır. Kendi alanında saygın bir yere gelen yazar yurt dışında ve ülke için de eğitimler vermektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful