Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ve Devlet Bakanı Karoline Edtstadler Türkiye’de seçim iptalinden dolayı AB müzakerelerinin durdurulması gerektiğini dile getirdi. Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ise konuyla ilgili olarak „Endişe verici“ açıklamasında bulundu.

 

Başbakan Sebastian Kurz İstanbul seçimlerini eleştirdi. “Demokratik seçimleri kabullenmeyenlerin AB’de yeri yoktur.“ diye açıklamada bulunan başbakan, Devlet Bakanı ve ÖVP AP seçimleri adayı Karoline Edtstadler ile Türkiye’nin AB üyelik sürecinin kesin olarak sonlandırılması gerektiğini dile getirdi.

Başbakan Kurz, Türkiye ile daha açık ve net şekilde ilişki kurulması gerektiğini söyleyerek Türkiye’nin geçtiğimiz senelerde giderek daha büyük adımlarla Avrupa Birliği’nden uzaklaştığını ve üyelik şartlarını yerine getiremediğini belirtti. Kurz, ayrıca Türkiye’de fikir ve basın özgürlüğünün sistematik şekilde sınırlanılandığını sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Karin Kneissl Salzburg ziyaretinde konuyla ilgili sorulan sorulara Türkiye’deki bu gelişmelerin endişe verici olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Kneissl, “Özgür, adil ve demokratik seçim sonuçlarına saygı duyulması gerekir. Bu demokrasinin ana ilkelerinden biridir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

 

 

Foto: Avusturya Günlüğü

 

 

Önceki İçerikAVUSTURYA’DA İLK TERAVİH NAMAZI KILINDI
Sonraki İçerikAVUSTURYA’DA İLKOKULLARDA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI MECLİSTE KABUL EDİLDİ