SPÖ’nün iki günlük parti konferansı Salı günü Burgenland’daki Frauenkirchen’de başladı. Daha konferansın başlamasıyla, SPÖ Viyana  lideri ve Belediye Başkanı Michael Ludwig, 650.000’e kadar hane için “konut bonusu” sözü verdi.

Viyanalı SPÖ lideri konuşmasında, bu konut destek programının sadece belediye konutlarında yaşayanlara yönelik olmadığını vurguladı. Bunlardan biri, Wiener “Wohnbonus”u (konut bonusu). Bu 200 Euro’luk bonus destektekinden yararlanmak için 650.000’e kadar hane başvuru yapabilecektir. Bu bonustan yararlanmanın kriteri, yıllık gelirdir.

130 milyon Euro’luk finansman

Tek kişilik bir hane için brüt 40.000 Euro’yu veya birden çok kişilik bir hane için brüt 100.000 Euro’yu aşmamalıdır.  Ödeme Haziran ayında veya Temmuz ayında yapılmak üzere planlandı. Planlanan finansman miktarı 130 milyon Euro’ya kadar çıkıyor. Belediye başkanı Ludwig’in basın açıklaması sırasında belirtmiş olduğu gibi, bu bonusa kendi evinde yaşayan insanlarda başvuru yapabilecek. Bonus sadece kirada yaşayan hanelere yönelik değildir.

Belediye konutlarında yaşayan kiracılar yani 220.000 hane, yaz aylarında ekstra bir bonusa sahip olacaklar. Bu bonusun tutarı net aylık kira bedelinin yarısı kadar olacaktır.  2023 takvim yılının sonunda, 2022 ve 2023’te kirası yükseltilen belediye konut sakinlerine, yaşadıkları kira artış oranı le paralel olarak bir bonus daha alacaklar. Ayrıca kira ödemeleri konusunda gecikmiş olan kiracılar için ise, taksit sözleşmelerinde büyük kolaylıklar getirilecektir. Ayrıca konut güvenlik ofisine ek bütçe sağlanıp, konutlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olan kiracılara danışmanlık hizmeti sağlanacaktır.

Önceki İçerikYALOVA SİİRT VAKFI GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI MESUT BİRGELAP OLDU
Sonraki İçerikSTRABAG AG ÖBB RAİL CARGO GROUP ARACILIĞIYLA DEPREMZEDELERE 33 KONTEYNER GÖNDERDİ