Templates by BIGtheme NET

RAHMA AUSTRİA – Röportaj: Ömer Batur

Rahma Austria insani yardım derneği başkan yardımcısı Ömer Batur ile derneğin Ramazan ayında yapacağı yardımları konuştuk.

 

Röportaj: İskender Küçükoğlu

 

Ömer bey, Rahma Austria kimler tarafından ve ne zaman kurulmuştur?
Rahma Austria’nın Avusturya’daki geçmişi 1993’lere kadar gider. 1993 yılında bir grup Filistinli tarafından kurulan derneğimiz önceleri sadece Filistin’e yapılan yardımlarla bilinmekle beraber, Bosna savaşı ile yapılan yardımlar ile farklı bölgelere ulaşılmış daha sonrasında ise özellikle savaşların olduğu bölgelerde insani yardım çalışmalarını sürdürmüştür. 2006 yılında derneğimiz hem isim değişikliğine gitmiş ve hem de yardım faaliyetlerini 25 ülkeye yaymış olup, Avusturya’dan kimsesizlere ulaşan insani yardım kuruluşu olarak 24 yıldır kesintisiz hizmet vermektedir.

Herhangi bir teşkilata bağlı mısınız?
Eğer kast edilen politik bir teşkilat kesinlikle hayır. Rahma Austria İnsani Yardım Derneği adında yazdığı gibi işini yapmaya çalışan ‘‘sadece insani yardım‘‘ yapan bir sivil kuruluş. Bu sebeple kendi alanımızın dışında işlerle uğraşmadık uğraşmayızda. Bize göre herkes kendi görevini yapmalıdır. Bizde insani yardım kuruluşuyuz ve sadece bu görevimizi yapıyoruz ve bunu yaparken; ırk, din, politik ideoloji ve mezhep ayrımı yapmadan yapmaya çalışıyoruz.

Rahma Austria insani yardım derneği başkan yardımcısı Ömer Batur

Rahma Austria olarak Ramazan Ayında ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

Bu Ramazanda nasip olursa on ülkede yardımlarda bulunacağız. Bu ülkeler: Somali, Gazze, Yemen, Arakan, Tanzanya, Lübnan, Ürdün, Türkiye, Avusturya ve Suriye. Buralarda Gıda paketi, iftar, Zekat, Fitre, Sadaka ve yetimlere bayramlık hediyelerimiz olacaktır.

Ramazan yardımları kimlere dağıtılıyor?
Yetimler, Mülteciler, kadınlar, talebeler, yoksullar ve ihtiyaç sahipleri.

Yardımları nasıl ulaştırmaktasınız?

Yardımları ülkelerdeki kardeş kuruluşlar vasıtasıyla ulaştırmaktayız. Her ülkede kardeşlik hukuku çerçevesinde çalıştığımız uluslarası yardım faaliyeti yapan kuruluşlarla kordine yaparak yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız. Çalıştığımız kuruluşlar aynı zamanda bölgeyi iyi bilen kurumlar olduklarından kim yardıma muhtaç kim değil onlar belirlemekteler. Sonrasında Avusturya’dan giden gönüllülerimiz yardım verilecek kişilere yardımları ulaştırmakta ve yapılan faaaliyetleri kontrol etmektedirler.

 

Rahma Austria aynı zamanda Avusturya’da ‘‘kamu yararına çalışan‘‘ kurum ünvanına sahip. Yani yapılan yardımlar devletin gözetiminde denetlenmekte ve yapılan yardımlar vergi iadesi olarak Avusturya devletinden geri alınmakta?

Şunu diyebilirizki; Avusturya’da yardım kuruluşlarının özellikle güven ve denetlenebilirlik konusunda devletin belirli kriterleri var ve kriterlere uyulunursa  güvenli bir kuruluş statüsü alırsınız. Hamdolsun Rahma Austria olarak bu statüye sahibiz. Birincisi ‘‘kamu yararına çalışan‘‘ kurum olma kriteri. Bu ünvanı almak için Vergi dairesi (Finanzamt) tarafından uzun yıllar gelir-gider denetimden geçmeniz ve her yıl başarılı çıkmanız gerekmektedir. Bunu hamdolsun başardık ve bu konumu elinizde tutmanız için Finanzamt’ın denetimi devam etmektedir. Bu sebeple bize yapılan yardımların bir kısmını ödemiş olduğunuz vergilerden düşebilirsiniz (Steuerlich Absetzbar). İkinci aşama ise Avusturya’da bir yardım derneğinin güvenirlik sorunu ve güvenle bağış yapabilinir belgesi (Spendengütesiegel). Buna da sahibiz ve bunun anlamı bu statüya sahip kuruluşa güvenle yardım yapabilirsiniz. Üçüncü aşama kendi içimizde oluşturduğumuz yönetim kurulumuz, gönüllülerimiz ve bağışçılarımız ile olan denetimlerimiz. Bu şekilde Rahma Austria olarak toplum karşısına çıkıp aldığımız yardımları şeffaf bir şekilde oraganize edip, muhtaçlara ulaştırmaktayız.

Ramazanda bağış yapmak isteyen okuyucularımız, Rahma Austria’ya nasıl bağış yapabilir?

Ramazan broşürümüz size ulaştıysa ordaki zahlschein (Banka dekontu) üzerinden veya www.rahma-austria.at üzerinden online bağış yapabilirsiniz. Diğer taraftan Viyana’daysanız iki adet bağış kabul eden bürolarımız üzerinden yada her bölgede var olan bölge temsilciliklerimiz üzerinden Ramazanda yapacağiınız yardımlarınızı bize ulaştırabilirsiniz.
Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?
Ramazan herkes için özellikle maddi durumu iyi olan Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için önemli bir fırsat olduğu kanısındayım. Bu ayda muhtaçlar ve mülteciler hem ibadetlerini gerçekleştirmede ve hem de zorluklarla yaşamaya çalışmaktalar. Bizler ise genelde bu türden sorunları olmayan insanlar olarak onların durumlarını düşünüp biraz empati yapmayı düşlememiz gerektiği inancındayım. Ve herkes bir imtihan ile karşı karşıya kaldığımız inancıyla ordaki kardeşlerimize azda olsa elimizdekilerinin bir kısmını paylaşmamız öncelikle bizim için iyi birşey olduğu düşünmekteyiz. Bu bilinç ile Avusturya’daki kardeşlerimi bu Ramazanda daha fazla muhtaçın elinden tutmalarını öneriyorum. Allah herkesin yapacağı yardımları şimdiden kabul buyursun.

 

Çok teşekkürler

PaylaşShare on Facebook46Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Email this to someonePrint this page

Hakkında Editör

Editör
Bu hesap, Avusturya Günlüğü'nün haber akışını sağlayan editör hesabıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful