MASKE VE HES KODU ZORUNLULUĞU KALKIYOR!

Koronavirüs Bilim Kurulu, salgınla mücadelede gelinen nokta ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gündemiyle toplandı. HES kodunun da ele alındığı toplantıda önemli kararlar açıklandı. Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede beklediği açıklamayı yaptı. Koca HES kodu ile ilgili, “Yeni dönemde HES uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşta girilişte HES kodu uygulaması yapılmayacak.” dedi.

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca şunları söyledi;

Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse, maske takmak artık şart değil. Yeni dönemde HES uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak. Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek.

Bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bir kişi ‘salgın bitmedi’ dediğinde ya da ‘salgın bitti’ dediğinde somut gerçek değişmiyor. Salgın etkisini yitirdi, somut, gözle görülür gerçek budur. Bundan sonra ‘ne yapılmalı?’ derseniz cevabı çok açık. Salgınla toplum olarak kısıtlamalar aracılığıyla mücadele etme döneminden, hastalıktan bireysel olarak korunma aşamasına geçmeliyiz. Maske konusunda bence prensip şudur: Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeyi gerektiğinde hemen takmak suretiyle yanımızda taşıyoruz. Özellikle büyüklerimizle, kronik hastalığı bulunanlarla bir aradayken maske günlük hayatımızın vazgeçilmez olanı olmalıdır.”

Önceki İçerikBİR İLK OLAN SİGORTA FUARI BAŞLIYOR!
Sonraki İçerikAVUSTURYA SAĞLIK BAKANI MÜCKSTEİN İSTİFA ETTİ