Metro U2 hattının genişletilmesi için yürütülen tünel çalışmaları şehir merkezinde hızla devam ediyor. Rathaus ve Schottentor arasında olacak olan 2,5 km uzunluğundaki tünelin sekizde biri tamamlandı. Her gün iki metre ekleniyor.

20 metre derinlikte ilerlemeler görülebiliyor: Delme işlemleri başladığı tarihten bu yana 300 m ilerleme kaydedildi. Derin sondaj işleri oldukça zorlayıcı bir süreç dedi Wiener-Lienen genel müdürü Gudrun Senk: “Burada şehrin en hassas noktasındayız. Birinci bölgenin tam kalbinde yapılan çalışmaları büyük bir titizlikle yürütmemiz gerekiyor.”

Zamansal olarak yapılan “planın içerisindeyiz”

Mümkün olduğu kadar az sarsıntı ile ilerlemeli “yüzeydeki gerçekten değerli olan binaları korumak, çatlakları ve yerleşmeleri önlemek için” dedi Senk. Belediye binasındaki yeni Metro noktası gelecekte şehir merkezini Favoriten ile bağlayacaktır.

2026’dan itibaren U5’in Karlsplatz ve Frankhplatz arasında hizmet vermeye başlaması planlanıyor. 2028’den itibaren U2, belediye binasından Matzleinsdorfer Platz yönünde hareket edecektir. Sorumlu belediye meclis üyesi Peter Hanke (SPÖ), şu anda plan dahilinde hareket edildiğini vurguluyor. “Kolay değil. Tedarik zincirleri inşaat sektöründe büyük bir yoğunluk içerisinde ama plan dahilinde hareket ediyoruz. Umarım önümüzdeki aylarda da bu böyle devam eder.”

Belediye binası ile Schottentor arasındaki yeni U2-tüneli yolcular için gidecekleri rotada bir dakikalık zaman tasarrufu anlamına gelecek. Bu hat tamamen bittiğinde, bu rotadan 600 bin kişi yararlanacak.

Önceki İçerikÖAMTC: Noel Pazarlarına ulaşmanın en iyi yolu toplu taşıma
Sonraki İçerikQUİCK SİGORTA ACENTELERİ QUİCK FİNANS İLE TANIŞTI