Viyana Eyalet ve Belediye Başkanı Dr. Michael Ludwig, ‘Entschlossen für Wien 2020’, ‘Viyana İçin Azimle 2020’ sloganıyla düzenlediği etkinlikte Viyana’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek projelerini tanıttı.

Tam gün okulları ücretsiz olacak

Viyana Eyaleti’nde Ganztagsschule olarak bilinen, tam gün hizmet veren devlet ilkokullarının ücretsiz olacağını açıklayan Ludwig, projelerini ilk olarak 63 ilkokulda hayata geçireceklerinin müjdesini verdi.

Viyana Seçimleri Sonbaharda

Viyana Eyalet Seçimleri’nin Sonbahar aylarında gerçekleşeceğini hatırlatan Ludwig, seçimlerin ‘Çamur atma savaşı’na dönüşmemesi gerektiğini, görüşlerin temeli sağlam tartışma platformlarında gerçekleşmesini sağlamak istediklerini belirtti.

SPÖ’nün tarihsel önemi büyük

Viyana Eyaleti’nin seçilen ilk Eyalet ve Belediye Başkanı Jakob Reumann’dan Leopold Gratz, Helmut Zilk ve Michael Häupl gibi SPÖ’lü başkanlara değinen Ludwig, Sosyal Demokratların Viyana’daki önemine vurguladı. 

Kiralar, Dijitalleşme ve Sağlık

Viyana’nın önümüzdeki dönemde daha da desteklemesi gereken konuların kira fiyatlarının düşürülmesi, dijitalleşme konularına yatırım yapılması ve özellikle sağlık alanında destekleyici adımların atılması yönünde ilerlemesi gerektiği belirtilirken, 2025 senesine kadar 36 yeni sağlık ocağı açılarak hastanelerin yükünün azaltılmasının hedeflendiği ve polikliniklere 200 yeni personel alınacağı açıklandı.

Huzurevlerine ihtiyaç duyanlara destek

Ludwig amaçlarının her yaştan Viyanalıya hizmet sunmak olduğunu açıklayarak özellikle belli bir yaşa gelmiş bakıma ihtiyaç duyan emeklilerin, yaşlıların da ücretsiz bakım alabilmesi için huzur evinde veya bakım evlerinde bir oda sağlamak istediklerini açıkladı.

Ludwig’in diğer değindiği başlıklar arasında çıraklık eğitimi ve meslek eğitimi  yer alırken, bu yönde bir eğitim almak isteyen gençlere daha çok imkan sunulacağı açıklandı.

İngilterenin AB’den ayrılmasıyla birçok yabancı şirketin merkezinin Viyana’ya taşınacağını ve bununla beraber güvenlik sisteminin daha da destekleneceğini söyleyen Ludwig, Viyana’nın dünyanın en yaşanabilir şehri olduğunu hatırlatarak bu başarının sürdürüleceğinin altını çizdi.

 

Foto: www.ludwig2020.wien

Önceki İçerikRESİMLERİN GİZEMİNİ TAŞIYAN ŞİİRLER
Sonraki İçerikBERLİN’DE KGK TÜRK-ALMAN MEDYA BULUŞMASI BAŞLADI