Yazı: Durmuş Özbek

Durmuş Özbek

Mobil telefonların hayatımıza girmesi ile bir çok yeni alışkanlıklarda edinmiş olduk. Bazı alışkanlıklarımız sağlığımızın bozulmasına ve hatta kullanırken dikaksizliklerimiz ölümcül kazalara neden olabilmektedir.

Elbette kazalara neden olmamak için ilk önerimiz dikkatli olmanızdır. Başta araç kullanırken telefonunuzu kullanmamanız gerekmektedir ayrıca yürürken yada makine başında çalışırken de telefonumuzu kullanmama dikkat etmeliyiz. Unutmayın bir anlık dalgınların sonucu size ağır olabilir.

 

Cep telefonunu daha ergonomik kullanmak için…

Mobil telefonları kullanırken bunlara dikkat ederseniz sağlığınıza faydaları olacaktır.

1- Cep telefonunuzu kullanırken başınızı eğmek yerine telefonunuzu kaldırın.

2- Ekranı okurken telefonunuzu çene hizası veya biraz altına gelecek şekilde konumlandırın. -Telefonunuzu kucağınızda veya göğüs yüksekliğinin altında tutmaktan kaçının.

3- Mesaj, mail yazarken başparmağa alternatif diğer parmaklarınızı da kullanmaya çalışın. -Telefonu tek elle kullanmak yerine mümkün olduğunca düz bir yüzeye koyun ya da bir elle telefonu tutarken diğer elle yazmaya çalışın.

4- Başparmağınızla yazarken parmağınızı bükmek yerine parmak ayasıyla yazmaya gayret edin.

5- Bileklerinizi mümkün olduğunca rahat ve düz tutun.

6- Cihazlarınızı kullanırken bilekleriniz ve parmaklarınızdaki gerginliğini en aza indirin. Mümkün olduğunca dik bir postürde durun.

7- Boyunda düzleşme ve omuz başında içe dönüklüğe sebep olmasından dolayı aşağıya uzun süreli bakmaktan sakının.

8- Akıllı cihazınızı boynunuzun rotasyon da denilen dönmesine sebep olacak bir yere koymayın.

9- Mesajlarınızı mümkün olduğunca kısa tutun ya da ses tanıma yazılımlarını kullanın. Fazla tuş vuruşu daha fazla bilek-parmak yorgunluğuna neden olacaktır.

10- Dokunmatik ekranlı telefonlarda mesajlaşırken, telefonunuzu dikey bir konumda kullanın. Bu, yazarken tuşa basmak için başparmağınızın ulaşması gereken alan miktarını azaltacaktır.

11- Uzun süreli çalışmalar için cep telefonu veya tablet kullanmayın.

12- Yazma sürenizi 10-15 dakikaya sınırlayın. Her 15 dakikada en az 2-3 dakika küçük molalar verin. Telefonunuzu sessize alarak bu küçük molaların kesintiye uğramasını engelleyin.

 

Önceki İçerikORDULULAR “KARADENİZ ŞÖLENİ” DÜZENLİYOR
Sonraki İçerikYENİ HÜKÜMETE ADIM ADIM