Başbakan Karl Nehammer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Perşembe sabahı Ukrayna’ya düzenlediği saldırıyı sert bir dille kınadı. Şansölye Nehammer, “Son birkaç saat içinde Rusya Federasyonu, kesinlikle reddettiğimiz ve kesin olarak kınadığımız uluslararası hukuku açık bir şekilde ihlal etti” dedi. Avusturya’nın sınırsız dayanışması Ukrayna için geçerlidir. Nehammer, “Elbette gerekirse mültecileri de kabul edeceğiz” dedi. Nehammer bu süreçte, Avusturya’ya çok büyük talep olacağını düşünmediğini dile getirdi.

– “Ukrayna fiilen komşu bir ülkedir” Nehammer, bu nedenle, geçmişte diğer komşu ülkelerde olduğu gibi, elbette yardıma hazır olduklarını ifade ederek, “Ukrayna’da Afganistan gibi ülkelerden farklı. Mahalle yardımından bahsediyoruz. Komşu bir ülke tehdit ediliyorsa, dayanışma içinde yardım etmek önemlidir. Avusturya bunu hep yaptı.” dedi

Nehammer: “Biz Ukrayna’dan göçmenlerin hedef ülkesi değiliz”

Nehammer, “2014’te Ukrayna’dan gelen göçmenler için hedef ülke olmadığımızı gördük” dedi. Avusturya’da sadece küçük bir Ukrayna topluluğu var. 2014 Ukrayna savaşı ile ilgili olarak Polonya, Slovakya ve Macaristan’ın mülteciler için en önemli hedef ülkeler olacağı beklentisini dile getirdi.

İlk aşamada, bu ülkelere “dayanışma içinde yardım edilmelidir”.

Nehammer Perşembe günü özel AB zirvesine katılacak

Nehammer, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik bu yenilenen saldırıların yanıtsız kalmayacağı kesin” dedi.

Perşembe öğleden sonra Rusya-Ukrayna ihtilafıyla ilgili özel bir AB zirvesine gidecek olan hükümet başkanı, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile zaten görüştüğünü söyledi.

Nehammer, AB, hızlı, ortak ve net bir şekilde yanıt verecek. Rusya’ya karşı daha fazla önlem alınması konusunda Avrupalı ve aynı düşünceye sahip olan ortaklarımızla koordine halindeyiz” dedi

Önceki İçerikVİYANA BELEDİYESİ UKRAYNA’YA YARDIM SÖZÜ VERDİ
Sonraki İçerikKADINA “ORUSPU” GÖZÜ İLE BAKAN “ORUSPU ERKEKLER”