Başbakan Karl Nehammer (ÖVP), Haziran ayında Madrid’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Avusturya ve Türkiye arasındaki ilişkiler gergin olarak değerlendirilirken son zamanlarda iyileşme göstermiştir.

Başbakan Karl Nehammer (ÖVP) ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran sonunda Madrid’de yapılacak NATO zirvesinin oturum aralarında ikili görüşmeler için bir araya gelecek. İspanya’nın daveti üzerine, İspanya’nın başkentinde AB’nin NATO üyesi olmayan üyeleriyle de bir çalışma yemeği düzenlenecek.

Nehammer, İstanbul görüşmelerinde barış için bir şans görüyor

Başbakanlığının bildirimine göre, Nehammer ve Erdoğan geçen hafta telefonda Ukrayna-Rusya savaşı ve Türkiye’nin barış çabaları hakkında konuştular. İkili ilişkiler de konuşuldu. “Ukrayna Cumhurbaşkanı (Volodymyr) Zelenskyy ile yaptığım sayısız görüşme, Rusya Devlet Başkanı (Vladimir) Putin ile yaptığım görüşmeler ve ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığım telefon görüşmelerinden sonra, İstanbul Süreci’nin Avrupa’da barış için en iyi şans olmaya devam ettiğine ikna oldum. “dedi Nehammer.

Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmeler İstanbul’da yapılıyor. Rusya ve Ukrayna gibi Türkiye de Karadeniz’e komşudur. NATO üyesi olan Türkiye, her iki devletle de iyi ilişkilere sahip ve arabuluculuk faaliyetlerinde Rusya ve Ukrayna çıkarları arasında bir denge kurmayı hedefliyor. Türkiye, BM Genel Kurulu’nda Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşını kınadı, ancak Batı yaptırımlarını onaylamadı.

Avusturya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler de gelişiyor

Dışişleri Bakanlığı’na göre Türkiye ile ekonomik ilişkiler de olumlu yönde gelişiyor. Hatta Avusturya’nın ihracatı Covid-19 döneminde artış gösterdi. Avusturyalı iş adamlarının ilgisi ve Avusturya ekonomisinin Türkiye pazarındaki varlığı sürekli yüksek. Avusturya’nın amacı, “Türkiye ile açık ve nesnel bir diyalog olup, Türkiye hem Avusturya hem de AB için birçok alanda önemli bir işbirliği ortağı konumundadır. Ancak, zor konuların ele alınması bu açık diyaloğun bir parçasıdır ve öyle kalacaktır.”

Avusturya, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırı savaşında Türkiye’nin arabuluculuk çabalarını da destekliyor ve memnuniyetle karşılıyor. Dışişleri Bakanlığı’na göre, Türkiye’nin İsrail veya Ermenistan gibi bölge ülkeleriyle ilişkilerini iyileştirme girişimleri Avusturya tarafından da olumlu karşılanıyor. Viyana’da Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma görüşmeleri yapılıyor.

Önceki İçerik“ŞEFFAFLIK YARATMAK”
Sonraki İçerikAVUSTURYA, RUSYA’YA YÖNELİK AMBARGOYA KARŞI!